ژوئل اگلوف

ژوئل اگلوف

نویسنده

ژوئل اگلوف، نویسنده‌ی فرانسوی، در سال 1970 در موزل فرانسه به دنیا آمد. در دانشگاه استراسبورگ تاریخ خواند و بعدتر، در رشته‌ی سینما تحصیل کرد. او علاوه بر داستان، آثاری در قالب فیلم‌نامه نیز در کارنامه‌ی خود دارد و مدتی به‌عنوان دستیار کارگردان هم فعالیت کرده است.

اگلوف که خود را نویسنده‌ای کم‌حرف و بیشتر مشاهده‌گر می‌داند، به‌عنوان یکی از چهره‌های درخشان ادبیات معاصر فرانسوی‌زبان معرفی می‌شود. او تا امروز، 5 رمان، 2 مجموعه‌داستان و 2 رمان‌ کوتاه یا نوولا نوشته و در سال 2005 برای رمان منگی برنده‌ی جایزه‌ی کتاب سال فرانسه شده است. برخی، آثار اگلوف (به‌ویژه منگی) را تأثیرگرفته از فرانتس کافکا می‌دانند.

بی‌تردید تحصیلات و تجربه‌ی کارهایش بر نوشته‌ها و شخصیت‌پردازی‌هایش اثر داشته است و ویژگی سینمایی بودن رمان‌هایش غیرقابل‌انکار است. او نگاهی ناتورالیستی با صداقتی بی‌رحمانه به جهان و مفاهیم اگزیستانسیال دارد. ژوئل اگلوف با ریشخند و طنزی تلخ به درگیری‌های انسان معاصر می‌نگرد. ابتذال و سقوطِ انسان مدرن را برای خوانندگانش به تصویر می‌کشد و اهل زیاده‌گویی و پرچانگی نیست. اگلوف سرراست، حرفش را می‌زند و آثارش به‌دور از نصیحت و اندرز، واگویه‌هایی با اعجاز کلام دارند.

شخصیت‌های عجیب و غریب اگلوف در دنیای مدرن هر یک به گونه‌ای گرفتار شده‌اند و سعی می‌کنند هویت واقعی خود را بشناسند یا آن را برای خود بسازند، پس معنای جدید برای هستی خودشان در جهان می‌یابند. طبیعتا این امر زمینه‌ای برای خلق موقعیت‌ها و دنیاهای منحصر‌به‌فرد می‌شود، موقعیت‌های دردناک و در عین حال خنده‌دار.

نشر افق، با خرید حق انحصاری نشر آثار (کپی‌رایت) ناشر اختصاصی آثار ژوئل اگلوف در ایران و به زبان فارسی است.

کتاب‌هایی از ژوئل اگلوف که توسط نشر افق منتشر شده‌اند

شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: