چارلز بوکوفسکی

چارلز بوکوفسکی

نویسنده

چارلز بوکوفسکی در 16 آگوست سال 1920 و به نام هاینریش کارل بوکوفسکی پسر در آلمان متولد شد. پدرش سربازی بود که همراه ارتش آمریکا در اشغالِ پس از جنگ جهانی اول به آلمان رفته بود. مادرش، کاتارینا فِت، آلمانی بود. بوکفسکیِ پدر در سال 1922 به همراه خانواده به آمریکا بازگشت. هنری کارل با پدر و مادرش در لس‌آنجلس ساکن شد و بیشتر سال‌های عمرش را در همین شهر، یا دست‌کم در حاشیه‌اش، سپری کرد.

دوستان چارلز او را هَنک صدا می‌کردند. او کودکی و نوجوانی سختی را گذراند؛ هم به‌خاطر پدر خشمگینش که کتکش می‌زد و هم به‌خاطر رکودِ بزرگ اقتصادی در دهه‌ی سی.
بوکوفسکی نوجوان یک کتابخوان حرفه‌ای بود. او پس از پایان دبیرستان، در کالج شهر لس‌آنجلس و رشته‌ی ژورنالیسم و ادبیات پذیرفته شد؛ اما تحصیل را رها کرد. شعر می‌گفت و می‌خواست نویسنده شود.

در جنگ جهانی دوم، تفکرات فاشیستی پیدا کرد و به خون آلمانی جاری در رگ‌هایش افتخار می‌کرد. به کتابخانه‌های عمومی می‌رفت و کتاب می‌خواند. جان فانته را کشف کرد و او را خدای خود نامید. در سال 1944 نخستین داستانش در مجله‌ای زیرزمینی منتشر شد. روابط عاشقانه‌ای مخرب و ناسالم داشت و همیشه در نوشیدن زیاده‌روی می‌کرد. دوازده سال کارمند اداره‌ی پست بود. در دهه‌ی شصت، به‌عنوان نویسنده و شاعر شناخته شد.

او خارج از قالب‌ سنتی شعر، رویکردی اکسپرسیونسیتی و آزاد در شعرسرایی داشت. بوکوفسکی درباره‌ی فقرا، درماندگان اجتماعی، روابط عاشقانه، اعتیاد و فرسایش زندگی کارمندی می‌نوشت. هزاران شعر، صدها داستان کوتاه و شش رمان از او منتشر شده است و هرگز جایزه‌ی ادبی معتبری کسب نکرد.

او را خالقِ جنبش ادبی رئالیسمِ کثیف می‌دانند. شهرت بوکفسکی نه در آمریکا که در اروپا و به‌ویژه آلمان، بسیار چشمگیر است. چارلز بوکوفسکی بزرگ، نویسنده‌ای اثرگذار است، حتی اگر منتقدان ادبی آمریکا به او پشت کرده باشند.

چارلز بوکوفسکی بیش از چهل و پنج عنوان کتاب شعر، رمان و مجموعه داستان به چاپ رساند. او از معروف‌ترین نویسندگان و شاعران معاصر آمریکاست و به گفته‌ی بسیاری، تأثیرگذارترین و اقتدا‌شده‌ترین آن‌ها. در سال ۱۹۸۶ مجله‌ی تایم بوکوفسکی را مرشد فرودستان نامید.

گفته می‌شود بوکوفسکی در نوشته‌هایش به شدت تحت‌تأثیر لس‌آنجلس و فضای آن، شهری که محل زندگی‌اش بود، قرار دارد. اغلب از او به عنوان یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان معاصر نام برده می‌شود و سبک او بارها توسط دیگران مورد تقلید قرار گرفته‌است. از چارلز بوکوفسکی تا کنون هزاران شعر، صدها داستان کوتاه، ۶ رمان، و بیش از پنجاه کتاب به چاپ رسیده‌است.

آخرین اثر بوکوفسکی، عامه‌پسند، تنها چند ماه پیش از مرگش منتشر شد. او در سال 1994 و با بیماری سرطان خون از دنیا رفت. در سال 2007، آخرین مجموعه‌شعر بوکوفسکی، در آمریکا منتشر شد.

روی سنگ قبرش نوشته شده: تلاش نکن!

 

کتاب‌هایی از چارلز بوکوفسکی که توسط نشر افق منتشر شده است:

شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: