پتر اشتام

پتر اشتام

نویسنده

پتر اشتام (متولد 1963، سوئیس) نویسنده‌ی بنام سوئیسی، به برهم‌کنش مفید و دوسویه‌ی نویسنده و خواننده معتقد است. او کاری می‌کند که نوشتن آسان به‌نظر برسد، بااین‌وجود، نوشتنِ مانندِ اشتام به‌غایت دشوار است. خواننده‌ی آثار اشتام، ناخواسته به سبکِ راویان آثار او کم‌کم زندگی‌اش را در قالب یک روایت می‌بیند.

اشتام بعد از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان، نزدیک به هشت سال حسابداری کرد. بعدها به دانشگاه زوریخ رفت و در رشته‌هایی ازجمله مطالعات انگلیسی، اطلاعات تجاری، روان‌شناسی و روان‌کاوی تحصیل کرد و پیش از شروع نویسندگی، مدتی دستیار یک روانپزشک بود.

او که در شهرهایی مثل نیویورک و پاریس زندگی کرده است، در سال 1990 سرانجام به زوریخ بازگشت و شغل روزنامه‌نگاری را برگزید. اشتام از سال 1997 تاکنون به‌عنوان هیئت ادیتوری مجله‌ای ادبی فعالیت می‌کند و چندین اثر در قالب رمان، داستان‌کوتاه، نمایش‌نامه‌ی رادیویی و نمایش‌نامه برای تئاتر در کارنامه دارد. آثارش به بیش از سی زبان در دنیا ترجمه و منتشر شده‌اند و جز کتاب‌هایی برای بزرگسالان، چند کتاب برای کودکان نیز نوشته است. آثار او به‌ جمله‌های کوتاه، فضای مینی‌مال و تعداد محدود شخصیت‌ها شناخته می‌شوند.

اشتام به تأثیرپذیری ادبیات و زندگی انسان از یکدیگر معتقد است. او سرگذشت‌ خود را نمی‌نویسد، اما همیشه عناصری از تجربیات شخصی‌اش در آثار او وجود دارند. مجموعه داستان کوتاه او، در باغ‌های بیگانه در سال 2003 به چاپ رسید و سه سال بعد رمان دیگرش،‌روزی مثل امروز منتشر شد. اشتام از مهم‌ترین نویسندگان ادبیات کشور سوئیس به شمار می‌آید.

پتر اشتام در سال 2013 برای جایزه‌ی بوکر بین‌المللی کاندید شد، در سال 2014 برنده‌ی جایزه‌ی معتبر فریدریش هولدرین شد و در سال 2018 برای رمان «بی‌تفاوتی دلنشین دنیا» برنده‌ی جایزه‌ی کتاب سال سوئیس شد. اشتام امروز به‌عنوان صدای ادبیات سوئیسی معاصر شناخته می‌شود.

پتر اشتام تاکنون دو بار به ایران سفر کرده است و نشر افق ناشر اختصاصی آثارش در ایران و به زبان فارسی در سراسر جهان است.

 

 

کتاب‌هایی از پتر اشتام که توسط نشر افق منتشر شده‌اند

 

شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: