هانس کریستین آندرسن

هانس کریستین آندرسن

نویسنده

اولین کتاب نویسنده مشهور دانمارکی، هانس کریستین آندرسن (دوم آوریل ۱۸۰۵ – چهارم اوت ۱۸۷۵) در سال 1829 با عنوان «گزارش یک پیاده‌روی» منتشر شد. او در ابتدای فعالیت خود در عرصه ادبیات، کتاب‌هایی برای بزرگ‌سالان نوشته بود؛ اما به‌مرورزمان این ذهنیتش که نوشتن برای بزرگ‌سالان مهم‌تر از فانتزی‌هایش بودند، تغییر کرد. آندرسن دریافت که داستان و افسانه‌های عامیانه وجوه پایداری از زندگی بشری و شخصیت داستانی را آشکارا و به شکلی مسحورکننده به تصویر می‌کشند. این امر برای‌ او دو پی آمد داشت. اول اینکه دیگر داستان‌هایش را به‌عنوان سرگرمی‌هایی که برای کودکان نوشته‌شده در نظر نمی‌گرفت و دوم اینکه به‌جای بازگویی قصه‌های سنتی، نگاشتن داستان‌های خود را آغاز کرد.

آندرسن شهرت خود را به خاطر نوشتن داستان‌های تخیلی‌اش کسب کرده است. او حدود ۲۲۰ داستان تخیلی نگاشته است که از مشهورترین آن‌ها می‌توان به پری دریایی کوچولو، بندانگشتی، جوجه اردک زشت، زندگی من، ملکه برفی، دخترک کبریت فروش و لباس جدید امپراتور اشاره کرد. داستان‌های آندرسون تا به امروز به ۱۵۰ زبان در سراسر دنیا ترجمه‌شده است و همچنان میلیون‌ها نسخه از آن‌ها در نقاط مختلف جهان به چاپ می‌رسد.

داستان ملکه برفی نوشته هانس کریستین آندرسن در سال ۲۰۱۳ به کارگردانی کریس باک و جنیفر لی و با حمایت کمپانی والت دیزنی، به‌صورت انیمیشن و بانام frozen (منجمد) ساخته‌شده و به نمایش درآمده است.

زادروز آندرسن روز جهانی کتاب کودک نام‌گذاری شده است.

کتاب‌هایی از هانس کریستین آندرسن که توسط نشر افق منتشر شده است:

شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: