مژگان کلهر

مژگان کلهر

نویسنده و مترجم

مژگان کلهر بیست و سوم اردیبهشت 1350 به دنیا آمد. پدرش اهل کتاب و کتاب‌خوانی بود و همین باعث شد او به کتاب علاقه‌مند شود. کتاب‌های زیادی می‌خواند و داستان می‌نوشت. کم‌کم نوشتن را کنار گذاشت و فقط خواند. هر چیزی به دستش می‌رسید می‌خواند. از کتاب و مجله و روزنامه گرفته تا رمان‌های کلاسیک. اواخر دبیرستان در مسابقه‌ی گزارش‌نویسی مجله‌ی سروش نوجوان شرکت کرد و نامش به‌عنوان یکی از برگزیده‌های خبرنگار افتخاری سروش نوجوان اعلام شد.

به جلسات خبرنگاری می‌رفت و داستان می‌نوشت و از تک‌تک آموزش‌هایی که در آن جلسات ارائه می‌شد، استفاده می‌کرد. در سروش نوجوان ماندگار شد و با آتوسا صالحی، سردبیر مجله در مجله‌ی سروش نوجوان شد. این مجله داخل سروش نوجوان بود و آثار نوجوانان در آن صفحات چاپ می‌شد. اولین کتابش مجموعه‌ای از داستان‌هایی بود که در سروش نوجوان چاپ شده بود؛ کتابی به اسم «کلاغ‌ها نمی‌پرند» که در سال 1372 چاپ شد و جایزه‌ی کتب سال سروش نوجوان را گرفت.

بعدها در دانشگاه آزاد مترجمی زبان خواند و در کنار نوشتن، ترجمه هم می‌کرد. اوایل مقاله‌هایی را در مورد داستان‌نویسی ترجمه می‌کرد. کتاب‌های «آفتاب و عزیز خانم» که او برای کودکان نوشته بود، در سال 1375 چاپ شدند و سریالی هم بر اساس آن ساخته و در تلویزیون پخش شد. بعدها کارهای تلویزیونی زیادی انجام داد که همه از گروه کودک شبکه یک پخش شدند.

از مژگان کلهر به چاپ رسیده است که برخی از آن‌ها موفق به دریافت جوایز معتبر شده‌اند. کتاب هی با من دوست می‌شوی نوشته او، نخستین اثر مژگان کلهر است که به زبان اسپانیایی منتشر شده است. علاوه بر این می‌توان به جایزه‌ی سروش نوجوان، جایزه‌ی پروین اعتصامی و جایزه‌ی کتاب تقدیری ارشاد نیز اشاره کرد.

مژگان کلهر اکنون علاوه‌بر تألیف و ترجمه‌ی ادبیات کودک و نوجوان، از ویراستاران نشر افق و نشر پیدایش است.

از آثار تألیفی و ترجمه‌ی مژگان کلهر در نشر افق، می‌توان به «باهوش»، «کفترکش»، «دروغگو و جاسوس»، «دفتر خاطرات»، «چه کسی آقای صورتی را می‌شناسد؟»، مجموعه‌ی «هنری زلزله»، مجموعه‌ی «کلاس اولی، کتاب اولی»، مجموعه‌ی «جونی بی جونز» و «دردسرهای بچه‌ی شرور» اشاره کرد.

کتاب‌هایی از مژگان کلهر که توسط نشر افق منتشر شده‌اند

 

شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: