مریم محمدخانی

مریم محمدخانی

نویسنده

مریم محمدخانی متولد 1366 در تهران است. او موفق به دریافت مدال طلای المپیاد ادبی شده و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد در رشته‌ی زبان و ادیات فارسی از دانشگاه تهران است. محمدخانی تجربه همکاری با نشریاتی همچون دوچرخه، جهان کتاب و همشهری بچه‌ها را در کارنامه خود دارد و اکنون دبیر انشا در مقطع متوسطه‌ی اول و همچنین دبیر تحریریه‌ی پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان و داور فهرست لاک‌پشت پرنده است. اولین رمان مریم محمدخانی،‌ جشن خاکستر، برنده‌ی جایزه‌ی گام اول شد.

از وقتی که مریم محمدخانی به یاد می‌آورَد عاشق خواندن و نوشتن بود. برای مجله‌های کودک و نوجوانی که می‌خواند، شعر و نامه و داستان می‌فرستاد و خوش‌ترین وقت سال برایش اردیبهشت ماه بود تا جیره‌ی سالانه‌اش را از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تهیه کند. پدر و مادر مریم محمدخانی اولین مشوق‌های او بودند. او را در کلاس‌های ادبی کانون پرورش فکری کودک و نوجوان ثبت‌نام کردند، در انتخاب کتاب با کیفیت به او کمک می‌کردند و با اشتیاق نوشته‌هایش را می‌خواندند و تشویقش می‌کردند.

مریم محمدخانی عاشق کلاس انشا بود و رشته‌ی علوم انسانی را انتخاب کرد. در دبیرستان برگزیده‌ی جشنواره‌ی خوارزمی در رشته‌ی شعر و داستان شد و مدال طلای المپیاد ادبی را کسب کرد. در دانشگاه تهران تا مقطع کارشناسی ارشد ادبیات فارسی خواند و پایان‌نامه‌اش در حوزه‌ی رمان نوجوان بود. در همان دوران دانشجویی کارش را با فعالیت‌های مختلفی مثل شرکت در دوره‌های آشنایی با ادبیات کودک شورای کتاب کودک، همکاری با نشریاتی چون همشهری بچه‌ها و جهان کتاب در زمینه‌ی معرفی کتاب کودک و نوجوان، و عضویت در تحریریه‌ی پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان شروع کرد.

از سال 1390 برایش روشن شد که دلش می‌خواهد به‌طور حرفه‌ای در زمینه‌ی ادبیات کودک و نوجوان فعالیت کند و کارهای مختلفی انجام داد. از پژوهشگری و روزنامه‌نگاری گرفته تا نوشتن. اولین رمانش به نام “جشن خاکستر” زمستان 1390 منتشر شد. رمان نوجوانی که برگزیده‌ی جایزه‌ی گام اول شد. دومین رمان مریم محمدخانی به نام “برایم شمع روشن کن” در سال 1397 منتشر شد. از سال 1390 تا امروز دبیر اجرایی و داور لاک‌پشت پرنده است، در چند مدرسه، نگارش و کتاب‌خوانی تدریس می‌کند و سردبیر پژوهشنامه‌ی ادبیات کودک و نوجوان است.

نشرافق تا کنون از مریم محمدخانی کتاب “برایم شمع روشن کن” را منتشر کرده‌است.

کتاب‌هایی از مریم محمدخانی که توسط نشر افق منتشر شده‌اند

شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: