عباس جهانگیریان

عباس جهانگیریان

نویسنده

عباس جهانگیریان چهارم آبان 1333 در شهر قم به دنیا آمد. دوران ابتدائی را در دبستان فیض گذراند و اولین کتاب‌های داستانی‌اش را در سیزده چهارده ساگی خواند. از آن‌جایی که او تنها بچه‌ی کتاب‌خوان کلاس بود، یکی از دبیرهای مدرسه ده دقیقه‌ی آخر کلاس را به پیشنهاد خودش به عباس می‌سپرد تا خلاصه‌ی کتاب‌هایی را که می‌خواند برای بچه‌ها بازگو کند.

یک روز عباس خودش داستانی نوشت و برای معلم و بچه‌ها به نام یک نویسنده‌ی خارجی خواند؛ اما محل وقوع داستان باعث شد لو برود؛ چون ماجرای داستان در شهر قم اتفاق می‌افتاد! معلم و بچه‌ها این را فهمیدند و او مجبور شد اعتراف کند! اما همگی او را تشویق کردند و این تشویق‌ها اولین دلگرمی او برای نوشتن داستان‌های بیش‌تر بود.

آن موقع‌ها کانون پرورش فکری کودک و نوجوان به تازگی در قم شروع به کار کرده‌بود و او احساس می‌کرد خانه‌ی آرزوهایش را پیدا کرده‌است. در دوره‌ی دبیرستان، خبرنگار مجله های جوانان، دختران و پسران و دنیای ورزش شد و در همان سال‌ها به عنوان خبرنگار نمونه از او تقدیر شد. مدتی گذشت تا این‌که سرانجام از کاخ جوانان سر درآورد. سال 1351 با جمعی از هم سن و سال‌های خودش یک گروه تئاتر درست کرد که اسمش را گذاشتند گروه تئاتر کویر. در سازمان پیکار با بی‌سوادی که به امر سوادآموزی بزرگسالان می‌پرداخت، به عنوان معلم مشغول به کار شد. سال 1531 به تهران رفت. عضو سینمای آزاد شد و فیلمنامه‌ای به نام در حاشیه‌ی کویر نوشت. بعد از

شنیدن نظرات مختلف، حاشیه‌ی کویر را به قصد اجرا در صحنه بازنویسی کرد و با گروه کویر برای شرکت در جشنواره‌ی سراسری تئاتر شهرستان‌ها آماده شد. جشنواره‌ی آن سال در شهر ساری برگزار شد و نمایش «در حاشیه‌ی کویر» مقام اول جشنواره را به دست آورد. نمایش‌های بعدی‌اش مسیر را برایش هموار کردند تا به دانشکده‌ی هنرهای دراماتیک (دانشکده سینما تئاتر امروزی) برود. با رتبه‌ی دوم در رشته‌ی ادبیات نمایشی قبول شد.

سال‌های متمادی به فعالیت‌های هنری‌اش ادامه داد و در سال 1372 فعالیت حرفه‌ای‌اش را در حوزه‌ی ادبیات کودک آغاز کرد و اولین کتابش را کانون پرورش فکری کودک و نوجوان منتشر کرد. عباس جهانگیریان نویسنده‌ای دغدغه‌مند است و موضوع کتاب‌هایش معمولاً به حفظ محیط زیست، صلح، دوستی و عشق، پایداری و امید، توجه به خانواده و سالمندان و تاریخ و هویت ایرانی برمی‌گردد. کتاب‌های او تاکنون چهار بار از شورای کتاب کودک جایزه گرفته‌اند و یا مورد توجه گروه داوری جایزه‌ی لاک‌پشت پرنده قرار گرفته‌اند.

نشر افق تا به حال از این نویسنده، کتاب «جنگ که تمام شد بیدارم کن» را منتشر کرده است.

کتاب‌هایی از عباس جهانگیریان که توسط نشر افق منتشر شده‌اند

 

شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: