احمد اکبرپور

احمد اکبرپور

نویسنده

احمد اکبرپور در مرداد سال 1349 به دنیا آمد. دوران کودکی و نوجوانی‌اش را در روستای چاه‌ورز (در استان فارس) گذراند. عاشق سیاست بود و دوست داشت رئیس‌جمهور، وزیر، یا دست‌کم نماینده‌ی مجلس شود. با همین ذهنیت دیپلم گرفت اما برای ادامه‌ی تحصیل نتوانست رتبه‌ی لازم برای رشته‌ی علوم سیاسی را کسب کند و ناچار در رشته‌ی روان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران به ادامه‌ی تحصیل پرداخت.

تمام هم‌اتاقی‌هایش در خوابگاه اهل خواندن رمان و شعر بودند اما او هیچ رغبتی نشان نمی‌داد. تا این‌که آن موقع امام خمینی، از دنیا رفت و یک هفته تعطیل عمومی اعلام شد. همه‌ی هم‌اتاقی‌ها رفتند شهرستان و فقط احمد ماند و کوهی از رمان و شعر! با بی‌میلی یکی دوتا از کتاب‌ها را خواند و به‌شدت مجذوب آن‌ها شد.

بعدازآن ماجرا رفت سراغ نویسندگی و در کلاس‌های «هوشنگ گلشیری» و «رضا براهنی» شرکت کرد و رفت سراغ نوشتن برای ادبیات بزرگسال. آشنایی با ادبیات کودک و نوجوان کاملاً اتفاقی بود و به خاطر یک تحقیق دانشگاهی پایش به شورای کتاب کودک باز شد. بعدازآن شروع به انتشار کتاب‌های کودک و نوجوان کرد و توانست جوایز و افتخارات متعددی را نصیب خود کند. عمده‌ی شهرت وی بابت نگارش داستان‌های کودک و نوجوان است که برای وی جوایز متعددی از جمله کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را به ارمغان آورده‌است. اکبرپور عضو شورای کتاب کودک و نیز انجمن نویسندگان کودک و نوجوان است.

کتاب «من نوکر بابا نیستم» یکی از سه کاندیدای کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و همین‌طور کاندیدای بهترین رمان جشنواره‌ی دوسالانه‌ی کانون پرورش فکری کودک و نوجوان شد و در فهرست آثار برگزیده‌ی کلاغ سفید در کتابخانه‌ی بین‌المللی مونیخ آلمان قرار گرفت.

احمد اکبرپور سال‌هاست که بعد از اتمام تحصیلات، در شیراز ساکن است و در آن‌جا به فعالیت‌های مختلف، نظیر کارگاه داستان‌نویسی و جلسات نقد مشغول است.

از آثار منتشرشده توسط احمد اکبرپور در نشر افق، می‌توان به «من نوکر بابا نیستم»، «شب بخیر فرمانده»، «من یک گوزن بودم»، «هفت‌خوان و خرده‌ای»، «سه‌سوت جادویی» و «غول و دوچرخه» اشاره کرد.

 

کتاب‌هایی از احمد اکبرپور که توسط نشر افق منتشر شده‌اند

 

شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: