آتوسا صالحی

آتوسا صالحی

شاعر، نویسنده و مترجم

آتوسا صالحی شاعر، نویسنده و مترجم است. او در سال 1351 در تهران متولد شد. صالحی فعالیت حرفه‌ای خود را در سال ۱۳۶۹ با با سردبیری نشریه سروش نوجوان آغاز کرد و پس از آن با نشریه‌هایی دیگری مانند مجله همشهری، هفته‌نامه و روزنامه آفتابگردان، روزنامه شرق و ایران همکاری کرد. او عضویت در شورای مباحث نظری و رمان نوجوان کانون پرورش فکری و دبیری مجموعه‌های رمان‌هایی که باید خواند (نشر پیدایش)، کارگروه بازآفرینی (انتشارات نردبان)، داوری‌ جایزه‌هایی مانند پروین اعتصامی و کتاب سال وزارت ارشاد، جشنواره‌ی سپیدار، جشنواره‌ی کتاب برتر و ادبیات کودک شیراز و کتاب سال کانون پرورش فکری را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد. هم ‌اکنون آتوسا صالحی سرویراستار بخش کودک و نوجوان نشر افق است و مسئولیت مدیریت باشگاه کتاب افق را برعهده دارد.

اولین کتابش مجموعه‌ شعر نوجوان با اجازه‌ی بهار در سال 1375 منتشر شد. مجموعه‌ی 12 جلدی قصه‌های شاهنامه اولین بازآفرینی امروزی این افسانه‌ها برای نوجوانان بود که با استقبال مخاطبان روبه‌رو شد و برایش جوایزی چون لوح زرین و دیپلم افتخار کانون پرورش فکری را به ارمغان آورد. از او تا امروز بیشتر از 80 کتاب برای کودکان و نوجوانان منتشر شده که از میان آن‌ها می‌توان به رمان حتی یک دقیقه کافی است، ترجمه‌ی مجموعه‌ها‌ی تام گیتس و هنری زلزله و مجموعه‌ شعر دلم برای تو تنگ است اشاره کرد. او دو پسر دارد که ماجرای بعضی از داستان‌هایش مثل «نیما نابغه» را از آن‌ها الهام گرفته و عاشق سفر و گلدان‌های شعمدانی پشت پنجره‌اش است.

صالحی جوایزی هم از جشنواره‌های مختلف دریافت کرده که منتخب کتابخانه مونیخ، جایزه‌ی پروین اعتصامی، کتاب تقدیری سال، جایزه‌ی بانوی فرهنگ، برگزیده‌ی جشنواره‌ی کودک و شاهنامه و قلم بلورین جشنواره‌ی مطبوعات از آن جمله‌اند.

 

کتاب‌هایی از آتوسا صالحی که توسط نشر افق منتشر شده است

شما فقط این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: