«گربه‌ی باکلاه» دومین کتاب پرمخاطب کتابخانه عمومی نیویورک

«گربه‌ی باکلاه» دومین کتاب پرمخاطب کتابخانه عمومی نیویورک

«گربه‌ی باکلاه» دومین کتاب پرمخاطب کتابخانه عمومی نیویورک

کتاب‌های کتابخانه عمومی نیویورک 125 سال است که بین مردم این شهر دست‌به‌دست می‌شود، به خانه‌ی آن‌ها می‌رود و دوباره بازمی‌گردد. این کتابخانه که به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین‌ کتابخانه‌ها در دنیا شناخته می‌‌شود هم‌زمان با جشن 125 سالگی‌اش در سال 2020 میلادی، فهرستی از 10 کتاب پرمخاطب که طی همه‌ی این سال‌ها بیشتر از سایر آثار از این کتابخانه به امانت‌گرفته شده‌اند را منتشر کرده و توجه بسیاری را به‌سوی خود جلب نموده است. شاید جای تعجب نباشد که بیش از نیمی از کتاب‌های این فهرست، آثاری است که برای مخاطبان کودک و نوجوان نوشته‌شده‌اند. در این میان کتاب گربه‌ی باکلاه نوشته‌ی دکتر زیوس، عنوان دومین کتاب پرمخاطب کتابخانه عمومی نیویورک را به خود اختصاص داده است. نشر افق این کتاب را با ترجمه‌ی رضی هیرمندی اولین بار در سال 1393 منتشر کرد. در ادامه با این کتاب و کتابخانه بیشتر آشنا خواهید شد.

«گربه‌ی باکلاه» در فهرست پرمخاطب‌ترین کتاب‌های کتابخانه عمومی نیویورک

درباره‌ی کتابخانه عمومی نیویورک و فهرست 10 کتاب پرمخاطب آن

کتابخانه عمومی نیویورک در سال ۱۸۹۵ میلادی تأسیس‌شده و در منطقه‌ی منهتن در شهر نیویورک واقع‌شده است. ۳۲۰۶ کتابدار و متخصص در این کتابخانه مشغول به کارند. كتابداران و تحليلگران این مجموعه بيش از شش ماه براي جمع‌آوری این فهرست، تاریخچه‌ی امانت گرفتن صدها عنوان کتاب را بررسی کردند. آن‌ها تمام قالب‌های کتاب، ازجمله کتاب‌های الکترونیکی و نسخه‌های خارجی را نیز در این فرآیند در نظر گرفتند. با توجه به قدمت این کتابخانه انجام این پروژه قطعاً آسان نبوده، زیرا بسیاری از اسناد موجود در کتابخانه مربوط به چندین دهه پیش بوده‌اند. زمانی که گسترش تکنولوژی به شکل امروز روند کارها را سریع و آسان نکرده بود.

فهرست پرمخاطب‌ترین کتاب‌های کتابخانه عمومی نیویورک تا سال 2020

 1. روز برفی – نویسنده: ازرا جک کیتس
 2. گربه‌ی باکلاه بازمی‌گردد – نویسنده: دکتر زیوس
 3. «۱۹۸۴» – نویسنده: جورج اورول
 4. جایی که وحشی‌ها هستند – نویسنده: موریس سنداک
 5. کشتن مرغ مقلد – نویسنده: هارپر لی
 6. شارلوت عنکبوته – نویسنده: ئی بی وایت
 7. فارنهایت ۴۵۱ – نویسنده: ری بردبری
 8. چگونه می‌توان دوست یافت و در مردم نفوذ کرد – نویسنده: دایل کارنیجی
 9. هری پاتر و سنگ جادو – نویسنده: جوان کتلین رولینگ
 10. کرم ابریشم خیلی گرسنه – نویسنده: اریک کارل

پرمخاطب‌ترین کتاب‌های کتابخانه عمومی نیویورک تا سال 2020

درباره‌ی کتاب «گربه‌ی باکلاه»

کتاب گربه‌ی باکلاه نوشته‌ی دکتر زیوس داستان گربه‌ای ناقلا را در قالب «شعر» روایت می‌کند که با حضورش در هر مکانی می‌تواند آتش به پا کند. خواندن ماجراهای این داستان برای هر مخاطب کودکی جذاب و هیجان‌انگیز خواهد بود. آثار دکتر زیوس همیشه موردتوجه ویژه‌ی مخاطبان قرارگرفته‌اند و این کتاب نیز از زمان انتشارش در سال 1957 بر نسل‌های مختلفی از کودکان تأثیر گذاشته است. «گربه‌ی باکلاه» به رشد خلاقیت و تصویرسازی کودک کمک می‌کند و او را در چالش پاسخ به پرسش‌هایی اخلاقی مانند موارد زیر قرار می‌دهد:

 • در هنگام تنها ماندن در خانه چه باید بکنم؟
 • آیا من اگر در خانه تنها باشم و حوصله‌ام سر رفته باشد خانه را به هم می‌ریزم؟
 • و….

مخاطب کودک صفحه به صفحه همراه با تصاویر شخصیت‌های داستان جلو می‌آید و علاوه بر خندیدن به اشعار طنزآمیز دکتر زیوس به نکاتی اخلاقی پی می‌برد. متن کتاب طوری نگاشته شده است که کودکان سال‌های اول دبستان بتوانند آن را به‌راحتی بخوانند و لذت ببرند. تصویرگری‌های این کتاب نیز به جذاب شدن بیشتر آن کمک زیادی کرده است. شما می‌توانید از طریق لینک زیر این کتاب را به صورت آنلاین تهیه کنید.

خرید آنلاین کتاب گربه‌ی با کلاه

درباره‌ی نویسنده‌ی دومین کتاب پرمخاطب کتابخانه عمومی نیویورک

این نویسنده به خاطر نگارش فیلم‌نامه‌ها و قصه‌هایش، سه بار جایزه‌ی اسکار و هم‌چنین دیپلم افتخار پولیتسر را به خاطر یک‌عمر آموزش و شادی‌آفرینی برای بچه‌ها، پدرها و مادرها دریافت کرد. تئودور سوس گایزل با نام مستعار دکتر زیوس نویسنده، شاعر و کاریکاتوریست آمریکایی است که با چاپ اولین قصه‌اش، انقلابی در ادبیات کودکان به پا کرد. از آثار او که بیش از صد میلیون نسخه از آن در سراسر دنیا به فروش رسیده، شمار زیادی کارتون و فیلم سینمایی ساخته‌شده است.

 

نویسنده: لاله داورپناه – گردآوری‌شده در تحریریه‌ی وب‌سایت افق

 

دیدگاهتان را بنویسید