معرفی کتاب آموزشی برای رشد هوش اخلاقی و اجتماعی کودکان

معرفی کتاب‌ آموزشی برای رشد هوش اخلاقی و اجتماعی کودکان

معرفی کتاب آموزشی برای رشد هوش اخلاقی و اجتماعی کودکان

همه ما خوب می‌دانیم که امروزه دیگر برای مفهوم «سواد»، خبری از تعاریف کلاسیک نیست. این روزها کافی نیست که کودکان ما تنها به یادگیری مهارت‌های خواندن، نوشتن و محاسبه کردن مسلط شوند تا بتوانند در آینده زندگی موفقی را برای خود رقم بزنند. سال‌ها همین نگرش بر سیستم‌های آموزشی در سراسر دنیا حاکم بوده و در عمل نیز به آن اکتفا می‌شد. دراین‌بین سؤال پیش‌آمده این است که: چه فایده‌ای دارد که فرزندان ما به بالاترین مدارج هوشی و دانایی برسند، اگر نتوانند با دیگران زندگی کنند؟ امروزه اما جامعه جهانی به درکی متفاوت از مفهوم «سواد» رسیده و معتقد است که در کنار این سه مهارت مهم، مفاهیم پایه‌ای در برقراری ارتباط (سواد ارتباطی) نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و نقشی کلیدی در مسیر موفقیت افراد بازی می‌کنند. آموزش این مهارت‌ها بهتر است که از سنین پایین آغاز شود و به‌موازات دیگر یادگیری دیگر مهارت‌ها پیگیری گردد. در همین راستا نشر افق با انتشار مجموعه‌ کتاب 10 جلدی ارزش‌های زندگی تلاش کرده که بتواند به والدین، معلمان و مربیان کودکان کمک کند تا برای رشد هوش اخلاقی و اجتماعی کودکان، این مفاهیم را به شیوه‌ای عملی به آن‌ها بیاموزند.

 

رشد هوش اخلاقی و اجتماعی کودکان با مجموعه کتاب ارزش‌های زندگی

معلم‌ها نه‌فقط خواندن و نوشتن که زندگی کردن را هم به کودکان یاد می‌دهند. هر یک از کتاب‌های ارزش‌های زندگی مجموعه‌ای کامل از فعالیت، بازی، گفت‌وگو، کاردستی، نقاشی، برنامه‌های هنری، قصه، شعر، نمایش و… درباره‌ی موضوعاتی ازجمله شادی، صلح، احترام، مسئولیت، همکاری، راستی، سادگی، فروتنی، بردباری و آزادی هستند. بعد از خواندن این کتاب‌ها شما مجهز به ایده‌های بسیار زیادی می‌شوید و می‌توانید در هرلحظه‌ی زندگی به رشد هوش اخلاقی و اجتماعی کودکان کمک کنید. ازاین‌رو هر کتاب عطف به موضوع خود، روش‌هایی را برای حل مسئله و در پیش گرفتن رفتارهای دوستانه به کودکان آموزش می‌دهد، روش‌هایی که کودک را برای ارتباط بهتر با اطرافیان و دنیای پیرامونش توانمند و مجهز می‌سازد.

رشد هوش اخلاقی و اجتماعی کودکان با مجموعه کتاب‌ آموزشی ارزش‌های زندگی

مخاطب اصلی این مجموعه کتاب آموزشی چه کسانی هستند؟

در مجموعه‌ی 10 جلدی ارزش‌های زندگی، شماری از فعالیت‌ها، بازی‌ها، گفت‌وگوها، برنامه‌های هنری، قصه‌ها، شعرها و… به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که کودک را یاری می‌دهند تا در مفهوم هر ارزش دقیق شود و آن را درک کند. در این مجموعه که کتاب کار مربیان و والدین علاقه‌مند است و نه برای استفاده مستقیم کودکان، ده ارزش زندگی به‌گونه‌ای خلاق به کودکان آموزش داده می‌شود. فعالیت‌های ساده‌ی این کتاب‌ها، می‌توانند با رفتار سنجیده‌ی مربیان والدین علاقه‌مند تبدیل به تجربه‌ای بی‌نظیر، لذت‌بخش، آموزنده و مؤثر در زندگی کودکان شوند.

 

بخش‌هایی از کتاب‌های این مجموعه

بخشی از کتاب آزادی از مجموعه ارزش‌های زندگی

آزادی یعنی انجام دادن کارهایی که دوست داریم، به‌شرط اینکه به خود و دیگران آسیبی نرسانیم و مزاحم دیگران نشویم.

 

بخشی از کتاب احترام از مجموعه ارزش‌های زندگی

احترام، یعنی بدانیم ما و همه‌ی اطرافیان ما یگانه و باارزشیم. این کتاب با تمرین‌های گوناگون به کودکان آموزش می‌دهد که به خود و به انسان‌های اطراف خود احترام بگذارند.

بچه‌ها را به گروه‌های دونفری تقسیم کنید و تمرین زیر را انجام بدهید:

  1. نمایش محترمانه صحبت کردن باهم.
  2. نمایش کودکی که به هیچ‌کس احترام نمی‌گذارد.

 

بخشی از کتاب شادی از مجموعه ارزش‌های زندگی

با قطاربازی چطورید؟ بچه‌ها همیشه از قطاربازی لذت می‌برند.

یک قطار شادی ترتیب بدهید: اخموها، غرغروها، گریه کن‌ها نمی‌توانند سوار این قطار شوند. فقط بچه‌های شاد بیایند بالا!

مجموعه کتاب‌ آموزشی ارزش‌های زندگی برای رشد هوش اخلاقی و اجتماعی کودکان

بخشی از کتاب بردباری از مجموعه ارزش‌های زندگی

تفاوت در نوع مذهب، غذا، شیوه‌ی ساخت خانه، آداب‌ورسوم و… نکته‌های بسیار مهمی هستند. می‌توانید با فعالیت‌های مختلف، این تفاوت‌ها را به کودکان نشان بدهید.

مردم، آی مردم
اگر بلندید یا قدکوتاه
اگر سفیدید یا اگر سیاه

مردم آی مردم
اگر زشتید
یا اگر زیبا
دوستتان دارم
مردم دنیا!

شعر از مینو دستور

 

بخشی از کتاب همکاری از مجموعه ارزش‌های زندگی

از همه بچه‌ها بخواهید روی یک کاغذ، اسباب‌بازی موردعلاقه‌شان را بکشند. بعد نیمی از بچه‌ها چشمشان را می‌بندند و گروه دیگر نقاشی خود را پنهان می‌کند. گروهی که چشم خود را بسته‌، حالا با چشم‌های باز دنبال نقاشی‌های پنهان می‌گردد.

هرکسی که نقاشی را پیدا می‌کند، می‌گوید: «ببینید چی پیدا کردم.» مربی از کودک تشکر می‌کند و می‌پرسد: «این مال کیه؟» یابنده نقاشی را به صاحبش برمی‌گرداند.

بخشی از کتاب فروتنی از مجموعه ارزش‌های زندگی

نخودی گفت: «می‌روم قصر پادشاه تا پول کفش‌های پدرم را از پادشاه بگیرم.»
رودخانه گفت: «مرا هم با خودت ببر.»
نخودی گفت: «البته که می‌برم. بعد دهانش را باز و تمام آب رودخانه را در دلش جا داد.»

 

روش استفاده و هدف کتاب‌های آموزشی مجموعه ارز‌ش‌های زندگی

اگرچه هر یک از این 10 مفهوم مؤثر برای رشد هوش اخلاقی و اجتماعی کودکان در قالب کتابی مجزا کارکرد ویژه‌ی خود را دارند، اما هر یک در کنار هم‌معنا پیدا می‌کنند و کامل می‌شوند. به‌بیان‌دیگر، تأکید یک‌سویه و جزءنگرانه بر ارزشی خاص ممکن است کودک را تک‌بعدی کند؛ اما توجه به مجموعه‌ای از ارزش‌های مکمل یکدیگر که از آن‌ها به اخلاق تعبیر می‌شود کارسازتر و سازنده‌تر است.

هدف از آموزش این مفاهیم یاری به کودک برای تفکر در ارزش‌های زندگی و تبدیل کردن آن‌ها به رفتارهایی سازنده در طی زندگی روزانه است. هدف طراحان فعالیت‌های این مجموعه کتاب آموزشی این بوده است که کودک را در کشف و شناخت گنج‌های درونی خودیاری دهند. ما بزرگ‌ترها می‌توانیم با استفاده از دیدگاه‌های آموزشی این کتاب‌ها فضایی سرشار از صلح و امنیت را برای کودکان فراهم کنیم و به بخشی از تلاش جهانی برای ساخت دنیایی سرشار از عشق و دوستی بپیوندیم.

 

خرید مجموعه کتاب آموزشی ارزش‌های زندگی

این مجموعه به‌صورت 10 جلد جداگانه با قطع 24 در 17، مناسب کار در کلاس‌های آموزشی و محیط خانه و یک جلد مجموعه‌ی 10 جلدی مناسب کتابخانه‌ها، مدارس و والدین علاقه‌مند به چاپ رسیده است که می‌توانید آن‌ها را از کتاب‌فروشی‌های معتبر و یا از طریق لینک زیر تهیه کنید:

خرید آنلاین مجموعه کتاب‌ 10 جلدی ارزش‌های زندگی

گردآوری‌شده در تحریریه افق

 

دیدگاهتان را بنویسید