گودریدز؛ محبوب‌ترین شبکه‌ی اجتماعی کتابخوان‌های جهان

گودریدز؛ محبوب‌ترین شبکه‌ی اجتماعی کتابخوان‌های جهان

گودریدز (Goodreads) محبوب‌ترین شبکه‌ی اجتماعی بین کتابخوان‌ها و کتاب‌دوست‌های سراسر جهان است که در آن می‌توانید درباره‌ی کتاب‌های موردعلاقه‌تان جست‌وجو کنید، آزمون بدهید و خیلی کارهای دیگر. اگر می‌خواهید روش استفاده از گودریدز را یاد بگیرید، این راهنما را کامل بخوانید.

  1. وارد سایت گودریدز شوید.  www.goodreads.com

2. برای خودتان حسابی در گودریدز باز کنید. باز کردن یک حساب به شما اجازه می‌دهد کارهای زیادی در گودریدز انجام دهید.

3. دوستانتان را هم دعوت کنید تا عضو شوند! داشتن چند دوست در گودریدز خیلی بهتر است. می‌توانید از طریق یاهو، جی‌میل، هات‌میل، فیسبوک، توییتر یا هر سرویس دیگری که از آن استفاده می‌کنید، دوستانتان را دعوت کنید.

4. به کتاب‌ها امتیاز دهید. فقط اسم کتابی که می‌خواهید را جست‌وجو کنید و روی تعداد ستاره‌های دلخواهتان کلیک کنید. اگر می‌خواهید کتابی را بخوانید، روی Want to Read کلیک کنید. (یعنی می‌خواهم بعداً این کتاب را بخوانم.)

5. در ژانرهای مختلف جست‌وجو کنید. شاید کتابی را پیدا کنید که قبلاً خوانده‌اید و می‌خواهید به آن امتیاز دهید، یا کتابی را پیدا کنید که دلتان می‌خواهد، آن را بخوانید.

6. آزمون بدهید. اگر زبان انگلیسی‌تان خوب است و یک کتاب را خوانده‌اید و فکر می‌کنید می‌توانید آزمون مربوط به آن کتاب را بدهید، در گودریدز آزمون‌هایی هستند که می‌توانید به سراغشان بروید.

7. روی Take the Quiz کلیک کنید و به سؤال‌ها پاسخ دهید. یا برای دیدن فهرست تمام آزمون‌های مربوط به همه‌ی کتاب‌ها در گودریدز، روی گزینه‌ی Quizzes در برگه‌ی Community که در نوار ابزار بالای صفحه موجود است، کلیک کنید.

8. نقل‌قول‌هایی از کتاب را که می‌پسندید، اضافه کنید. چیز جالبی پیدا کرده‌اید که می‌خواهید خودتان یا دیگران آن را فراموش نکنند؟ این امکان در برگه‌ی Community در نوار ابزار بالای صفحه وجود دارد.

9. عضو یک گروه شوید و با دیگران تعامل کنید. می‌توانید فهرستی از تمام گروه‌ها را در گزینه‌ی Groups در برگه‌ی Community پیدا کنید.

10. با کسانی که مشغول مطالعه‌ی همان کتابی هستند که شما هم دارید می‌خوانید، ارتباط برقرار کنید. پایین بخش جزئیات کتاب یا پایین مرورهای دوستانتان در گودریدز و بالای بقیه‌ی مرورها، بخشی وجود دارد که در آن می‌توانید با دیگران درباره‌ی کتاب تعامل کنید. می‌توانید سؤال بپرسید یا درباره‌ی نکته‌ای از کتاب گفت‌وگو کنید.

 

11. یک متن خلاقانه بنویسید یا متن‌هایی را که قبلاً نوشته‌اید، ویرایش کنید و به نوشتن این متن‌ها ادامه دهید. اگر نمی‌توانید تمرکز کنید، می‌توانید بعدتر برگردید و بیشتر بنویسید. این گزینه را می‌توانید در برگه‌ی Community در نوار ابزار بالای صفحه پیدا کنید.

12. وارد بخش اهدای کتاب گودریدز شوید. البته افراد کمی برنده‌ی این بخش می‌شوند، اما برای بیشتر مردم شرکت کردن در آن هیجان‌انگیز است؛ به‌ویژه وقتی به عنوان برنده اعلام می‌شوند. (این امکان درحال‌حاضر فقط برای کاربران ساکن ایالات متحده آمریکا وجود دارد.)

13. با ورود به چالش سالیانه‌ی کتاب‌خوانی گودریدز، دوستانتان را برای خواندن کتاب‌های بیشتر و ثبت کتاب‌های خوانده شده به چالش بکشید. این بخش را می‌توانید در صفحه‌ی اصلی و در زیر بخش چالش سالیانه‌ی گودریدز پیدا کنید.

14. در نظرسنجی‌های گودریدز شرکت کنید. با این‌که نظرسنجی‌های ساخته‌شده توسط گودریدز دیگر آن‌قدرها هم زیاد منتشر نمی‌شوند، می‌توانید در نظرسنجی‌های موجود شرکت کنید تا ببینید دیگران درباره‌ی فعالیتشان چه فکری می‌کنند و نظر شما در مقایسه با باقی کاربران گودریدز چگونه است.

15. در نظرسنجی انتخاب گودریدز رای دهید. هرچند این نظرسنجی در نوامبر یا دسامبر، نزدیک به پایان سال میلادی فعال است، در تمام طول سال می‌توانید کتاب‌های منتخب گودریدز در ژانرهای گوناگون را ببینید. این فهرست در برگه‌ی Choice Awards در نوار ابزار بالای صفحه وجود دارد.

کتاب‌ها را به دیگران پیشنهاد دهید.

ترجمه‌ی فاطمه حیدری | تحریریه نشر افق

 

دیدگاهتان را بنویسید