گردش در تاریخ با نویسنده‌ی دروازه‌ی مردگان

گردش در تاریخ با نویسنده‌ی دروازه‌ی مردگان

گردش در تاریخ با نویسنده‌ی دروازه‌ی مردگان

روز چهارشنبه بیست و یکم شهریور، بچه‌های باشگاه کتاب‌خوانی افق همراه با حمیدرضا شاه‌آبادی راهی مدرسه‌ی دارالفنون شدند تا تجربه‌ای متفاوت از تاریخ با طعم قصه داشته باشند. در این اردوی تابستانی که با هماهنگی روابط عمومی نشر افق و با همکاری مدیران اجرایی مدرسه‌ی دارالفنون تهران برگزار شد، بچه‌های کتاب‌خوانِ باشگاه در فرصتی کم‌نظیر با آقای شاه‌آبادی به گفت‌وگو نشستند.

 

حمیدرضا شاه‌آبادی (زاده ۱۳۴۶ در تهران) پژوهشگر تاریخ، داستان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس معاصر است. او از نویسندگان حوزه‌ی ادبیات نوجوان و بزرگسال و یکی از مدیران با‌سابقه در نشر، با تجربه‌ی مدیریت در انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است. از جمله آثار شاه‌آبادی می‌توان به لالایی برای دختر مرده، دیلماج، کافه خیابان گوته و سه‌گانه‌ی دروازه‌ی مردگان اشاره کرد. دروازه‌ی مردگان که جلد نخست آن با نام قبرستان عمودی چند روز پیش از سوی نشر افق منتشر شده است فضایی رمزآلود دارد که بین زمان معاصر و زمان مشروطه در گردش است.

حمیدرضا شاه‌آبادی که از قصه‌گویان چیره‌دست ادبیات نوجوان است، از عادت های نویسندگی‌اش برای بچه‌ها گفت؛ او گفت هیچوقت متن‌هایش را تایپ نمی‌کند و روی کاغذ و با خودکار می‌نویسد، دفتر کاری دارد که در سرما و گرما برای نوشتن به آنجا می‌رود، ایده‌های داستانی‌اش تمامی ندارد و حتی از یک لیوان و یک پوست شکلات می‌تواند رمانی با شخصیت‌های پیچیده خلق کند.

شاه‌آبادی که در رشته‌ی تاریخ تحصیل کرده است، از تجربیات تحصیلی و نقش تاریخ در پردازش روایت‌هایش و اهمیتِ شناخت تاریخ در رسیدن به درکی عمیق از جوامع انسانی گفت و این‌که چطور قصه‌ها در قالب کهن‌الگوها به ناخودآگاه جمعی همه‌ی ماها راه یافته‌اند؛ کافی است راهی برای رمزگشایی از این الگوها بیابیم.

دیدگاهتان را بنویسید