چگونه کودکان را برای کلاس اول و دوم دبستان آماده کنیم؟

چگونه کودکان را برای کلاس اول و دوم دبستان آماده کنیم؟

چگونه کودکان را برای کلاس اول و دوم دبستان آماده کنیم؟

یادگیری متوقف می‌شود؟ نه. کلاس اولی‌های پارسال همه‌ی حروف و نشانه‌های الفبای فارسی را یاد گرفته‌اند و تابستان فرصت خوبی است تا والدین و معلمان خواندن و نوشتن را به یک فعالیت شاد و پر از هیجان و ماجرا تبدیل کنند تا کودکان خوش بگذرانند و البته، حروف و کلمات را هم فراموش نکنند. کودکان در پایان کلاس اول دبستان باید بتوانند حروف را از دیگر اشکال و نشانه‌ها جدا کنند. شباهت و تفاوت در حروف مختلف را تشخیص بدهند. حروف را در کلمات گوناگون شناسایی کنند. حروف الفبا را تشخیص بدهند و نام ببرند و بتوانند با ترکیب حروف و صداها کلمات معنادار و کلمات بی‌معنای جدید بسازند. برای بیان احساس، تجربه یا خاطراتی که تعریف می‌کنند از جمله‌های چندکلمه‌ای استفاده کنند و یا کلمات غیرمعمول را در صحبت‌های روزمره‌شان به کار ببرند.

کوله‌پشتی‌های کلاس اولی کتاب اولی

مهم‌ترین اقدام در سال‌های آغازین یادگیری زبان فارسی این است که امکان بررسی و مطالعه‌ی واژگان مختلف برای کودکان فراهم شود. شنیدن، خواندن و گفت‌وگو کردن سه موقعیت عالی برای یادگیری و کاربرد واژگان است. به‌ویژه خواندن شعر و داستان که کمک می‌کند تا کودکان کلماتی را یاد بگیرند که در گفت‌وگوهای روزمره نمی‌شنوند و بتوانند آن واژگان را به گنجینه‌ی ذهنی‌شان اضافه کنند. رشد و پیشرفت در درست‌نویسی و خلاقیت در نوشتن نیز به خواندن بستگی دارد. تماشای کلمات در کتاب یا شنیدن کلمات هنگام بلندخوانی به ثبت آن‌ها در حافظه‌ی دیداری یا تقویت حساسیت شنیداری کودکان و درنهایت به دیکته‌نویسی کمک می‌کند.

۴۰ کتاب داستان تصویری از مجموعه‌ی کلاس اولی کتاب اولی

مجموعه‌ی کلاس اولی، کتاب اولی

مجموعه‌ی کلاس اولی، کتاب اولی شامل ۴۰ عنوان کتاب در ۵ سطح است؛ داستان‌‌هایی تصویری که بر اساس درس‌های کتاب فارسی در پایه‌ی اول دبستان نوشته شده‌اند.

  • نکته: ۴ جلد از کتاب‌های سطح ۵ این مجموعه به زودی منتشر خواهند شد.

خرید آنلاین کتاب‌های مجموعه‌ی کلاس اولی، کتاب اولی

سطح‌بندی کتاب‌های مجموعه‌ی کلاس اولی کتاب اولی

کتاب‌های سطح ۱

  • داستان‌ها در سطح ۱ بر اساس درس‌های ۱ تا ۵ کتاب فارسی و کل متن فقط با استفاده از هفت حرف و سه صدا نوشته‌ شده است. این سطح برای کودکان نوسوادی که می‌خواهند کلمه‌خوانی و جمله‌خوانی را تمرین کنند، مناسب است.
  • نوآموزان در دوره‌ی پیش‌دبستانی یا کودکانی که در پاییز به کلاس اول دبستان می‌روند، در تابستان می‌توانند داستان‌های این سطح را بخوانند و آنچه برای تکمیل فرایند پیش‌‌خوانی لازم بوده است، یاد بگیرند.
  • با شروع سال تحصیلی و آغاز آموزش رسمی، این گروه خیلی سریع می‌توانند حروف و کلمات را تشخیص بدهند و کتاب‌های سطح ۱ را به‌راحتی بخوانند.

کتاب‌های سطح ۱ مجموعه‌ی کلاس اولی کتاب اولی

کتاب‌های سطح ۲

  • سطح ۲ برای کودکانی مناسب است که درس‌های ۶ تا ۱۰ کتاب فارسی اول دبستان را تمام کرده‌اند و می‌خواهند مهارت بیشتری در خواندن جمله‌های تازه پیدا کنند. متن داستان در این سطح با استفاده از ۱۴ حرف و ۶ صدا نوشته‌ شده است.
  • در پایان فصل پاییز، کم‌کم کلاس اولی‌ها می‌توانند کتاب‌های این سطح را بخوانند و با کمک بزرگ‌ترها تمرین‌های آخر کتاب را انجام بدهند. این تمرین‌ها ترکیب متنوع و جذابی از بازی با حروف به‌هم‌ریخته، جمله‌سازی و پرسش‌های خلاقانه است.

کتاب‌های سطح ۲ مجموعه‌ی کلاس اولی کتاب اولی

کتاب‌های سطح ۳

  • برای کودکانی که درس‌های ۱۱ تا ۱۳ کتاب فارسی اول دبستان را تمام کرده‌اند و می‌خواهند مهارت بیشتری در خواندن کلمه‌های تازه و جمله‌های طولانی‌تر پیدا کنند، کتاب‌های سطح ۳ مناسب است.

کتاب‌های سطح ۳ مجموعه‌ی کلاس اولی کتاب اولی

کتاب‌های سطح ۴

  • سطح ۴ برای کودکانی مناسب است که کتاب فارسی اول دبستان را تمام کرده‌اند و می‌خواهند مهارت بیشتری در خواندن کلمه‌های مشکل و روان‌خوانی پیدا کنند و سطح ۵ کمک خواهد کرد تا مهارت روان‌خوانی و درک مطلب کودکان افزایش یابد.

کتاب‌های سطح ۴ مجموعه‌ی کلاس اولی کتاب اولی

  • متن داستان‌ها در مجموعه‌ی کلاس اولی، کتاب اولی با حروف خوانا و صداگذاری چاپ شده است تا کودکان نوسواد بتوانند به‌تنهایی و به‌سادگی خودشان کتاب بخوانند.

کتاب‌های سطح ۵

کودکان کلاس اولی و کلاس دومی که در سال تحصیلی آینده به کلاس دوم و سوم دبستان می‌روند و می‌خواهند در روان‌خوانی، درک مطلب و دیکته‌نویسی‌ پیشرفت کنند، با خواندن داستان‌های سطح ۴ و ۵ هم حسابی سرگرم می‌شوند و لذت می‌برند و هم مهارت‌های پایه‌ برای فراگیری دروس را در خودشان تقویت می‌کنند.

کتاب‌های سطح ۵ مجموعه‌ی کلاس اولی کتاب اولی

تحریریه افق

 

دیدگاهتان را بنویسید