کنترل استرس در کودکان و تمام چیزهایی که باید درباره‌ی آن بدانید!

کنترل استرس در کودکان

کنترل استرس در کودکان و تمام چیزهایی که باید درباره‌ی آن بدانید!

به طور کلی شرایطی که در آن یک فرد احساس می‌کند مجموع خواسته‌ها و انتظارهایی که از او وجود دارد فراتر از داشته‌ها و توانمندی‌هایمان استرس نام دارد. این موضوع در کودکان از اهمت به مراتب بیشتری نیز برخوردار خواهد بود. در این مطلب به موضوع کنترل استرس در کودکان می‌پردازیم.

نشانه‌های فشار روانی در کودکان:

 • درد شکم
 • سردرد
 • تغییرات رفتاری
 • بداخلاق شدن
 • مشکلات خواب
 • عدم‌تمرکز در مدرسه
 • کج‌خلقی
 • قطع روابط
 • کاهش انگیزه

والدین، مربیان و معلمان می‌توانند به روش‌های مختلف به کودکان و نوجوانان کمک کنند تا استرس را مدیریت کنند.

سه کار مهم که می‌توانند انجام دهند شامل:

 1. تلاش برای کم کردن استرس در محل زندگی
 2. طراحی یک برنامه‌ی انگیرشی برای کمک کردن به آن‌ها
 3. آموزش چگونگی دور کردن استرس از خود

درباره‌ کنترل استرس در کودکان

چرا کودکان استرس دارند؟

به دلایی که باعث ایجاد اضطراب و استرس می‌شوند فکر کنید. در یک روز عادی، بزرگسالان درگیر آلودگی صوتی،  ترافیک، کار، مسئولیت‌ها، فعالیت‌های متفاوت و برنامه‌های خانوادگی‌شان هستند. آن‌ها در 24 ساعت از روز و هر هفت روز از هفته مشغول هستند و  سرشان شلوغ است.

رهایی از فشار روانی

پیدا کردن راه‌هایی برای دور کردن استرس و کنترل استرس در کودکان می‌تواند باعث شود تا کودکان احساس بهتری داشته باشند.

بهترین راه رهایی از استرس برای هر فردی متفاوت است. چند مورد از روش‌‌های زیر را امتحان کنید تا بفهمید کدام‌یک مناسب کودک شماست.

 1. تحرک: تحرک یکی از راه‌های کنترل استرس است. برای کودکان فعالیت‌هایی مثل پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، بازی‌های بیرون از خانه، ورزش‌های فردی و گروهی می‌تواند مناسب باشد.
 2. نوشتن یا نقاشی کشیدن: برای بچه‎‌های بزرگ‌تر نوشتن درباره‌ی چیزهایی که ناآنهاراآنها را آزار می‌دهد، معمولاٌ می‌تواند کمک‌کننده باشد. برای بچه‌های کوچک‌تر نقاشی کشیدن درباره‌ی عوامل استرس‌زا می‌تواند مفید عمل کند.
 3. بیان احساسات: فرزندتان را به صحبت، خندیدن و گریه کردن دعوت کنید. زمانی‌که نیاز بود، اجازه دهید خشم خود را تخلیه کند.
 4. یک کار هیجان‌انگیز انجام دهید: سرگرمی‌هایی که به آرامش فرزندتان کمک می‌کند، فعالیت‌های داوطلبانه و یا کارهایی که به دیگران کمک می‌کند، می‌تواند یک روش عالی برای برطرف کردن استرس بچه‌های بزرگ‌تر باشد.
 5. راه‌هایی برای آرامش پیدا کنید: این راه‌ها می‌تواند شامل فعالیت‌های هوازی، فعالیت‌هایی برای شل کردن عضلات، ماساژ، رایحه‌درمانی، مدیتیشن، دعا کردن، یوگا و یا فعالیت‌هایی مانند تای‌جی و چی‌کونگ باشد.
 6. خنده: خندیدن واقعاٌ می‌تواند بهترین درمان باشد. شما می‌توانید یک الگوی واقعی برای کودک‌‌تان باشید. فرزندتان می‌تواند با مشاهده‌ی رفتارهای شما، یاد بگیرد که در موقعیت‌های گوناگون چه کند.

نشانه‌‌های استرس و اضطراب در کودکان به صورت تغییرات رفتاری و فیزیکی ظاهر می‌شود. کودکان در سنین مختلف به روش‌های گوناگونی به استرس واکنش نشان می‌دهند. شخصیت‌های ناهمسان و یا مهارت‌های مقابله می‌تواند باعث شود که بسیاری از والدین مشکلات پنهانی که باعث تغیر رفتار فرزندشان شده است،  نادیده بگیرند.

مهم است که والدین نشانه‌های موجود درباره‌ی استرس کودکی را بشناسند، متوجه‌‌ی آن شوند و دلایلش را بررسی کنند تا بتوانند کنترل استرس در کودکان را به خوبی انجام دهند. آن‌ها می‌توانند به کنترل استرس و اضطراب فرزندشان کمک کنند، اما بعضی از کودکان هم ممکن است دچار اختلال‌های اضطرابی باشند و لازم باشد از کمک حرفه‌ای بهره ببرند.

نشانه‌های اضطراب در کودکان

نشانه‌های اضطراب در کودکان

کودکان ممکن است اضطراب خود را تشخیص ندهند و معمولاٌ هم نمی‌توانند مشکلات استرس‌زای واقعی و خیالی‌شان را بیان کنند. برای همین، آن‌ها دچار تغییرات رفتاری و فیزیکی گوناگونی می‌شوند که والدین را به شک و تردید می‌اندازد که آیا این‌ها به‌خاطر اضطرب است یا مشکلات سلامتی.

لازم است که کودکان مهارت‌های کنار آمدن و مقابله را یاد بگیرند. مهارت‌هایی که در بزرگسالی هم ضروری‌اند. برای همین باید الگوی خوبی را فراهم کنید. آرامش خود را حفظ کرده و خشم و عصبانیت خود را به روش درستی ابراز کنید.

کنترل استرس به شما امکان‌هایی می‌دهد تا سیستم هشداردهنده‌ی خود را دوباره تنظیم کنید. به تاب‌آوری و سازگاری ذهن و بدنتان کمک می‌کند. و بدون آن ممکن است بدنتان همیشه در حالت هشدار قرار داشته باشد. به مرور زمان، استرس مزمن می‌تواند به بیماری‌های حادی تبدیل شود.

مدیریت فشار روانی در نوجوانان

چرا کنترل استرس در نوجوانان اهمیت دارد؟

برای یک نوجوان مهم و حیاتی است که خودش را برای کنترل چالش‌های زندگی به روش سالم آماده کند. استرس بر خلق‌وخو تاثیر می‌گذارد و باعث ناراحتی فیزیکی می‌شود. کنترل استرس در کودکان به مدیرت هیجانات و رشد کردن، سلامتی و ارتقای روابط کمک می‌کند.

دلایل اضطراب در نوجوانان چیست؟

یکی از دلایل رایج اضطراب بین نوجوانان، انتظار بالا و غیرواقعی والدین و معلمان است.

 نوجوانان چگونه می‌توانند با اضطراب دست‌وپنجه نرم کنند؟

چهار روش برای کنترل اضطراب:

 1. خواب کافی
 2. ارتباط با دیگران
 3. ارتباط با طبیعت
 4. توجه به نکته‌های مثبت زندگی

 

ترجمه‌ی روژا رزاقی | تحریریه افق | منابع: verywellfamily.com – mottchildren.com

دیدگاهتان را بنویسید