کتاب‌هایی که باید معلمان بخوانند

کتاب‌هایی که باید معلمان بخوانند

کتاب‌هایی که باید معلمان بخوانند

معلم مؤثر علاوه‌بر موضوع‌های درسی، دانش‌آموزان را هم می‌شناسد و می‌داند هر دانش‌آموزی شیوه‌ی یادگیری متفاوتی دارد. او برای شناخت بیشتر و توسعه‌ی حرفه‌ای همیشه در حال خواندن است و از معجزه‌ی ادبیات غافل نیست. بهترین داستان‌های ایران و جهان را می‌خواند و از شعر و قصه برای ارتباط مؤثر با دانش‌آموزان ایده می‌گیرد. فهرست کتاب‌هایی که باید معلمان بخوانند پیشنهادهایی است که می‌توانید برای گسترش شناخت خودتان از کودکان و نوجوانان و شیوه‌های خلاقانه‌ی آموزش بخوانید یا به معلمانی که می‌شناسید، هدیه یا پیشنهاد بدهید.

پژوهش‌های بسیاری در جهان درباره‌ی تأثیر ادبیات بر سواد خواندن، دانش‌ ریاضی و علوم دانش‌آموزان انجام شده است که نتیجه‌ی آن‌ها نشان می‌دهد خواندن کتاب با هدف لذت و سرگرمی باعث می‌شود که کودکان و نوجوانان در تحصیل علم و دانش هم عملکرد بهتری داشته باشند. درباره‌ی معلمانی که با هدف لذت مطالعه می‌کنند، نیز گفته شده است که این گروه از معلمان هم دانش بیشتری دارند و هم در کلاس درس با اعتمادبه‌نفس بهتر، آرامش بیشتر و کم‌ترین استرس حاضر می‌شوند. برای همین، توصیه می‌شود معلمان خواندن داستان و رمان – به ویژه ادبیات کودک و نوجوان – را با هدف لذت ادبی در برنامه‌ی توسعه‌ی حرفه‌ای خود داشته باشند تا بتوانند الگوها و فهرست‌های مناسبی برای کتابخوانی به دانش‌آموزان پیشنهاد بدهند.

نشر افق + کتاب‌های فندق پس از سی دهه انتشار کتاب‌های باکیفیت برای کودکان و نوجوانان باور دارد خواندن زمانی به عادت روزانه‌ی زندگی دانش‌آموزان تبدیل می‌شود که ادبیات در آموزش جدی گرفته شود و معلمان هم عاشق خواندن داستان باشند. این‌گونه است که آن‌ها می‌توانند علاقه به کتاب را در کودکان تقویت و کتابخوانی را ترویج کنند. بنابراین، در آستانه‌ی هفته‌ و روز بزرگداشت مقام معلم تصمیم گرفته‌ایم که برای گسترش دانش معلمان درباره‌ی ادبیات کودک و نوجوان، فهرستی از کتاب‌های باکیفیت و مناسبی که نشر افق + کتاب‌های فندق چاپ کرده است، تقدیم‌تان کنیم تا معلمان با سهولت بیشتری بتوانند از ظرفیت‌های داستانی برای شناخت بهتر دانش‌‌آموزان و طراحی خلاقانه‌ی برنامه‌های درسی استفاده کنند.

از اول تا دهم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ می‌توانید این کتاب‌ها را با تخفیف، کارت‌پستال با طرحی از زنده‌یاد کامبیز درم‌بخش و بسته‌بندی ویژه برای هدیه‌ی روز معلم از وب‌سایت نشر افق تهیه کنید. مدارس و مجتمع‌های آموزشی نیز می‌توانند برای سفارش هدیه‌ی ویژه‌ی روز معلم با شماره تلفن 66413367 (داخلی 125) تماس بگیرند یا به‌ شماره 09022990688 در واتس‌اپ پیام بدهند.

برای انتخاب و خرید کتاب‌ها اینجا کلیک کنید.

مدرسه‌ی عجیب و غریب

مجموعه‌ی مدرسه‌ی عجیب‌وغریب

 • نویسنده: دن گاتمن
 • ترجمه‌ی: محبوبه نجف‌خانی

وقتی می‌توانید فضای دلنشین و شادی در کلاس درس داشته باشید که خودتان شاد و شوخ‌طبع، باحال و سرزنده باشید. توانایی علمی یک معلم نیست که باعث پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان می‌شود. ارتباط مناسب کمک می‌کند تا معلم بتواند مفاهیم را بهتر به شاگردهایش منتقل کند. بچه‌ها عاشق خندیدن هستند و برای اینکه بتوانید آن‌ها را بخندانید، می‌توانید مجموعه‌ی مدرسه‌ی عجیب‌وغریب را بخوانید و از ایده‌ها و ماجراهای خنده‌دار آن الهام بگیرید.

نیما نابغه

مجموعه‌ی نیما نابغه

 • نویسنده: آتوسا صالحی
 • تصویرگر: نسیم بهاری

اردو رفتن یکی از رویدادهای هیجان‌انگیز و پرماجرای دانش‌آموزان است که باعث تقویت بسیاری از مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی کودکان می‌شود و آن‌ها را برای پیگیری سؤال‌های ذهنی و کشف ناشناخته‌های دنیای پیرامونشان مشتاق می‌کند. خواندن مجموعه‌ی نیما نابغه به معلمان کمک می‌کند تا بتوانند ایده‌هایی برای گردش‌های مدرسه‌ای پیدا کرده و فعالیت‌هایی هدفمند برای ترغیب کودکان به مشارکت اجتماعی طراحی کنند.

تاریخ ترسناک

مجموعه‌ی تاریخ ترسناک

 • نویسنده: تری دیری
 • ترجمه‌ی: مهرداد تویسرکانی، پیمان اسماعیلیان

دانش معلم درباره‌ی محتوایی که تدریس می‌کند، بسیار مهم است. هرچند تسلط محتوایی باعث نمی‌شود که دانش‌آموزان درس را بهتر یاد بگیرند. اگر می‌خواهید طرح درس‌های جذاب و شیرین بنویسید تا دانش‌آموزانتان را به هیجان بیاورید، مجموعه‌ی تاریخ ترسناک به شما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید درس‌های جدی مدرسه را در قالب ماجراهایی خنده‌دار و درعین‌حال هولناک ارائه کنید. این‌طوری توجه بچه‌ها را جلب کرده و یادگیری را به فرایندی به‌یادماندنی تبدیل خواهید کرد.

ماهی بالای درخت

ماهی بالای درخت

معلمان زمانی در مدیریت کلاس موفق خواهند بود که رفتار دانش‌آموزان را بشناسند و به شیوه‌ی مناسب رفتار کنند. خواندن داستان ماهی بالای درخت به معلمان نشان می‌دهد که چرا باید اختلالات یادگیری (با تأکید بر خوانش‌پریشی) را بشناسند و به آن‌ها ایده می‌دهد وقتی با دانش‌آموزی مواجه می‌شوند که دچار یکی از اختلالات یادگیری است، چگونه باید برای او وقت و انرژی بگذارند تا در یادگیری خودش و برطرف کردن مشکل فعالانه مشارکت کند.

تافی

تافی

 • نویسنده: سارا کروسان
 • ترجمه‌ی: کیوان عبیدی آشتیانی

بیشتر مشکلات رفتاری دانش‌آموزان به دلیل مسائل خانوادگی آن‌هاست. رمان تافی دریچه‌ای به زندگی دخترانی است که قربانی خشونت‌اند و خواندن آن به معلمان کمک می‌کند تا شرایط زندگی چنین نوجوانانی را بهتر درک کنند و بتوانند درباره‌ی خشونت و انواع آن با شاگردهایشان گپ بزنند و به آن‌ها آموزش بدهند که در برابر خشونت چگونه رفتار کنند و به چه شیوه‌ای از خودشان و یا دیگر قربانیان خشونت حمایت کنند.

ماتیلدا

ماتیلدا

 • نویسنده: رولد دال
 • ترجمه‌ی پروین علی‌پور

می‌خواهید معلم منحصربه‌فردی باشید؟ معلمی که دلسوز باشد و بتواند فعال و باتوجه به دانش‌آموزان گوش کند، باعدالت و احترام رفتار کند، از درس دادن لذت ببرد و در زندگی خودش و شاگردانش اثربخشی داشته باشد، یک معلم منحصربه‌فرد است. خواندن رمان ماتیلدا با الگویی از یک معلم الهام‌بخش به معلمان کمک می‌کند تا شیوه‌ای متفکرانه و همدلانه برای تدریس و مدیریت کلاس داشته باشند.

35 کیلو امیدواری

۳۵ کیلو امیدواری

 • نویسنده: آنا گاوالدا
 • ترجمه‌ی آتوسا صالحی

دانش‌آموزان بسیاری هستند که از مدرسه متنفرند، شما برای کمک به آن‌ها چه فکری کرده‌‌اید؟ یکی از مهم‌ترین مسائل در مدارس این است که مدیران و معلمان بدون توجه به تفاوت‌های فردی کودکان و نوجوانان برای تحقق اهداف آموزشی و تربیتی برنامه‌ریزی می‌کنند. برنامه‌های درسی مبتنی بر دانش نظری است و به مهارت کم‌تر توجه می‌شود. برای همین است که آن گروه از دانش‌آموزان خلاق که مهارتشان ساخت‌وساز است، مدرسه را دوست ندارند و برای یادگیری ذوق و شوقی نشان نمی‌دهند. آن‌ها با وجود اینکه نمره‌های خوبی نمی‌گیرند، استعدادهایی شگفت‌انگیز دارند که باید مورد توجه و حمایت قرار بگیرد. داستان ۳۵ کیلو امیدواری به معلمان نشان می‌دهد که هر دانش‌آموز نیازهای متفاوتی دارد و برای انتقال مفاهیم باید از شیوه‌های متنوع استفاده کنند.

مومو

مومو

 • نویسنده: میشائیل انده
 • ترجمه‌ی کتایون سلطانی

معلمان باید رمان مومو را بخوانند تا هم خودشان گوش شنوایی برای دانش‌آموزانشان باشند و هم بتوانند اهمیت گوش کردن را به آن‌ها منتقل کنند. این داستان نشان می‌دهد که شهرنشینی و مشکلات جامعه‌ی مدرن و شتابی که به زندگی تحمیل می‌کند، چگونه باعث کمرنگ شدن عواطف و از بین رفتن شادی می‌شود و می‌گوید بهتر است عمرمان را صرف زندگی و لذت بردن از آن بکنیم و برای پشت‌سر گذاشتن مراحل زندگی عجله نداشته باشیم. معلمان باید رمان مومو را بخوانند تا هم خودشان گوش شنوایی برای دانش‌آموزانشان باشند و هم بتوانند اهمیت گوش کردن را به آن‌ها منتقل کنند. این داستان نشان می‌دهد که شهرنشینی و مشکلات جامعه‌ی مدرن و شتابی که به زندگی تحمیل می‌کند، چگونه باعث کمرنگ شدن عواطف و از بین رفتن شادی می‌شود.

جایی که کوه بوسه می‌زند بر ماه

جایی که کوه بوسه می‌زند بر ماه

 • نویسنده: گریس لین
 • ترجمه‌ی پروین علی‌پور

هیچ‌وقت پیش آمده است که کودکان از شما بپرسند راز خوشبخت شدن چیست؟ خوشبختی مفهومی است که هیچ جواب مشخصی برای آن وجود ندارد و از نظر هر کسی یک‌ جور تعریف می‌شود. خواندن رمان جایی که کوه بوسه می‌زند بر ماه به معلمان ایده می‌دهد تا بتوانند از قصه‌ها و افسانه‌ها برای پاسخ‌گویی به سؤال‌های دانش‌آموزان استفاده کنند و به آن‌ها یاد بدهند برای دستیابی به خواسته‌ها و آرزوهایشان جسور و شجاع، پرتلاش و خستگی‌ناپذیر باشند.

فاجعه در دبیرستان میدل‌تاون

فاجعه در دبیرستان میدل تاون

 • نویسنده: تاد استراسر
 • ترجمه‌ی ناصر زاهدی

چه کسی در برابر احساس تنهایی و بی‌پناهیِ دانش‌آموزانی که در مدرسه قربانی قلدری‌اند، مسئول است؟ آزار و اذیت‌های هم‌سالان در مدارس باعث سرخوردگی و ایجاد خشم در کودکان و نوجوانان می‌شود. آن‌ها در برابر قلدرها احساس ناتوانی می‌کنند و عدم‌قدرتشان برای تغییر شرایط باعث می‌شود که افسرده و منزوی شوند و یا مرتکب رفتارهای خشونت‌آمیز شوند. معلمان با خواندن رمان فاجعه در دبیرستان میدل تاون متوجه می‌شوند که نقش آن‌ها در کنترل و مدیریت و حتی پیشگیری از قلدری و خشونت در مدارس چقدر مهم و ارزشمند است.

ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر

ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر

 • نویسنده: لوئیس سکر
 • ترجمه‌ی پروین علی‌پور

شما با بچه‌های ناسازگار کلاستان چه کار می‌کنید؟ ایده‌ها و شیوه‌هایی را بلدید تا بتوانید آن‌ها را به دوست‌‌داشتنی‌ترین دانش‌آموزان مدرسه تبدیل کنید؟ یک معلم مؤثر معجزه‌ی همدلی را می‌شناسد و با پذیرش این گروه از بچه‌ها و گوش کردن به آن‌ها تلاش می‌کند تا اوضاع را تغییر بدهد. خواندن رمان ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر برای معلمان الهام‌بخش است و به آن‌ها نشان می‌دهد که درک عواطف پیچیده‌ی شاگردان ناسازگار و انتخاب شیوه‌ای صحیح و مناسب برای برخورد با آن‌ها می‌تواند منجر به تغییر و بهبود رفتار و برطرف شدن مسائل و مشکلات شود.

 

نویسنده: رویا میرغیاثی، تحریریه‌ی نشر افق

دیدگاهتان را بنویسید