چگونه به کلاس اولی‌ها دیکته بگوییم؟

چگونه به کلاس اولی‌ها دیکته بگوییم؟

اگر فرزندتان در دیکته‌نویسی مشکل داشته باشد، چه کار می‌کنید؟ او را نصیحت می‌کنید؟ می‌گویید بیشتر تلاش کند یا او را سرزنش می‌کنید؟ شاید هم به معلمش بدوبیراه بگویید که خوب آموزش نداده است! ممکن است تقصیر را گردن پدرش/مادرش بیاندازید که به‌ اندازه‌ی کافی برای او وقت نمی‌گذارد. جریمه هم می‌کنید؟ مثلاً از او می‌خواهید یک صفحه از روی کلماتی که اشتباه نوشته است، بنویسد یا با آن‌ کلمات جمله بسازد؟

درمان اختلالات دیکته‌نویسی

اگر فرزندتان در دیکته‌نویسی مشکل دارد، قبل از اینکه به راه‌حل فکر کنید، مشکل را به‌خوبی بررسی کنید. اشتباه نوشتن کلمات دلیل‌های متفاوتی دارد و برطرف کردن هر نوع اشتباه راه‌حل خودش را دارد. در قدم اول، باید از عادی بودن هوش دانش‌آموز مطمئن شد. در قدم دوم، باید تمام اشتباه‌های او در ۱۰ دیکته یا بیشتر ثبت و بررسی کرد که نوع اشتباه چیست؟ آیا کلمه‌ای را وارونه یا قرینه نوشته یا دقت دانش‌آموز کم بوده است؟ شاید حساسیت شنیداری یا حافظه‌ی دیداری او نیاز به تقویت داشته باشد. بعد از اینکه نوع اشتباه و دلیل آن را متوجه شدید، برای برطرف کردن آن اقدام کنید.

برای نمونه، اگر کودکی کلمه‌ی بستنی را می‌نویسد بسنتی یا سینی را می‌نویسد سنیی، احتمالاً باید بازی‌هایی را برای تقویت حافظه‌‌ی دیداری او طراحی کنید یا اگر ژاله را می‌نویسد جاله یا کره را می‌نویسد کله، شاید لازم است مهارت‌های شنیداری او را تقویت کنید.

برای اینکه درباره‌ی مشکلات کودکان در دیکته، دلایل و راه‌حل‌های برطرف کردن آن بیشتر بدانید، می‌توانید از کتاب‌هایی که درباره‌ی اختلالات یادگیری یا اختلالات دیکته‌نویسی نوشته شده‌اند، کمک بگیرید یا به متخصص مراجعه کنید. اما برای اینکه دیکته نوشتن را به فعالیتی شاد و لذت‌بخش تبدیل کنید که داستانی و شنیدنی باشد و کمتر کودکان را خسته کند، می‌توانید از کتاب شب ‌به ‌شب دیکته‌ی شب استفاده کنید.

خرید آنلاین کتاب شب‌به‌شب دیکته‌ی شب

۱۰ دلیل برای این‌که کتاب شب به شب دیکته‌ی شب را انتخاب کنیم

 1. به روز است

  این کتاب مطابق با آخرین تغییرات کتاب‌های درسی پایه‌ی اول دبستان نوشته شده است.

 2. کامل است

  این کتاب شامل ۲۲ درس کتاب فارسی اول دبستان و تمام حروف الفبا و صداها است.

 3. متنوع است

  در هر درس از این کتاب، چند متن برای دیکته وجود دارد.

 4. چندسطحی است

  متن‌های هر درس از نوشته‌هایی کم و کوتاه شروع و به‌تدریج بلندتر و طولانی‌تر می‌شوند.

 5. جامع است

  در هر متن، از بیشترین کلمات مربوط به حرف موردنظر استفاده شده است.

 6. لذت‌بخش است

  شکوه قاسم‌نیا، نویسنده‌‌ی این کتاب، به دلیل ۳۰ سال سابقه‌ی نوشتن و سرودن برای کودکان در هر متن به زیبایی و لذت ادبی هم توجه کرده است.

 7. سرگرم‌کننده است

  متن‌های این کتاب ایده‌های داستانی دارند و به پرورش خلاقیت کودکان کمک می‌کنند.

 8. کاربردی است

  در پایان هر درس از این کتاب گروهی از کلمات یک هجایی، دو هجایی، سه و چهار هجایی برای جمله‌سازی پیشنهاد شده است.

 9. خلاقانه است

  در پایان هر درس یک موضوع برای نقاشی بعد از دیکته پیشنهاد می‌دهد.

 10. جذاب است

  این کتاب طرح روی جلد و کتاب‌سازی مناسبی دارد و سحر حق‌گو، تصویرگر، با نقاشی‌های شاد و کودکانه که ترکیب رنگ‌های دلنشین دارد، جذابیت آن را چندبرابر کرده است.

خرید آنلاین کتاب شب‌به‌شب دیکته‌ی شب

چند نکته‌ی مهم درباره‌ی کتاب شب به شب دیکته‌ی شب

در نوشتن متن‌های کتاب شب به شب دیکته‌ی شب به استفاده از کلمات در هجاهای مختلف یا کلماتی که با یک صدا شروع یا تمام می‌شوند، توجه شده است تا توانایی دانش‌آموزان کلاس اولی برای شنیدن و تمیز صداهای متفاوت در کلمات تقویت شود. چرا که دانش آواشناختی باعث سرعت و سهولت در یادگیری خواندن می‌شود. از سوی دیگر، کاربرد کلمات مرکب یا غیرمعمول در این کتاب فرصتی است تا کودکان بتوانند گنجینه‌ی لغات خود را افزایش بدهند و تمرین‌های نقاشی کمک می‌کند تا دانش‌آموز تفاوت بین پیام گفتاری و نوشتاری را درک کند و بتواند معنی و مفهوم کلمات را به خاطر بسپارد.

دانلود نمونه‌ی دیکته برای کلاس اولی‌ها

تحریریه افق

 

دیدگاهتان را بنویسید