۱۰ دلیل برای اینکه چرا مجموعه رمان پتش‌خوارگر را بخوانیم؟

۱۰ دلیل برای اینکه چرا مجموعه‌ی پَتَش‌خُوارگر را بخوانیم؟

۱۰ دلیل برای اینکه چرا مجموعه رمان پتش‌خوارگر را بخوانیم؟

داستان مجموعه رمان پتش‌خوارگر درباره‌ی نیروهای اهریمنی است که می‌خواهند با رواج سیاهی و پلیدی انسان‌ها و آبادی‌ها را نابود می‌کنند. در این داستان از آرمان آرین، فرّه (نیروی ویژه‌ی اهورایی و پیام‌آور یکتاخدای بزرگ) آراستیِ نوجوان را برمی‌گزیند و از او می‌خواهد پتش‌خوارگر را بیابد و به او بگوید که اهورامزدا او را بخشیده و او باید برای همبستگی نیروهای اهورایی و نابودی نیروهای اهریمنی به پا خیزد. آراستی راه دشوار و بسیار سختی را طی می‌کند و پیام فره را می‌رساند. پتش‌خوارگر خودش را برای نبردی دشوار با نیروهای اهریمنی آماده می‌کند. او در برابر نیروهای اهریمنی از جادوی سیاه استفاده می‌کند تا به پیش برد نیکی و پیروزی خیر بر شر کمک کند.

پتش‌خوارگر مردی است با ریش و موی بلند که نیمی از صورتش (نیمه‌ی چپ) را چیزی شبیه ماه‌گرفتگی قدیمی، تیره و نیم‌سوخته کرده و نیم‌دیگرش گندم‌گون و شاد است. اما آن نیمه‌ی کدر گشته که در سوی گوژش قرار دارد، نه غمگین بود و نه شاد! و پتش‌خوارگر با نیمه‌ی شادمان رُخش به آن‌ها می‌خندد و آنان را دعوت می‌کند و با نیمه‌ی دیگرش، خاموش است و مدام در اندیشه!

مجموعه‌ی پتش‌خوارگر

مجموعه رمان پتش‌خوارگر را بخوانیم چون…

۱. پتش‌خوارگر نخستین رمان اسطوره‌ای و ‌فانتزیِ ایرانی است که براساس داستان‌های اوستا و بُندَهش بازآفرینی شده.

۲. پتش‌خوارگر دروازه‌ای برای آشنایی با پیشینه‌ی ایران کهن است و سرآغاز سفری بی‌نظیر به جهان شگفت‌انگیز و پر از هیجان اسطوره‌ها!

۳. داستان پَتَش‌خُوارگر درباره‌ی تقابل خوبی و بدی است؛ نبرد خیر و شر که هیچ‌وقت در جهان به پایان نمی‌رسد و همیشگی است.

۴. شیوه‌ی روایت آرمان آرین در مجموعه رمان پتش‌خوارگر سرشار از ابهام و راز و معماست؛ همه‌ی آنچه باعث تعلیق و لذت بردن از داستان می‌شود.

۵. پَتَش‌خُوارگر یک رمان توصیفی است و راوی دانای کل آن تلاش می‌کند تا آنچه در ذهن و قلبِ شخصیت‌های داستان می‌گذرد شفاف و کامل توصیف کند، بدون اینکه قضاوتی داشته باشد.

۶. شخصیت‌‌پردازی آرمان آرین در مجموعه‌ی پَتَش‌خُوارگر قوی و چندبعدی، جذاب و باورپذیر است و برخلافِ قهرمان‌های اساطیری، شخصیت‌های این مجموعه خاکستری‌اند. آن‌ها هم قدرت‌ها و نیروهای ویژه‌ دارند و هم نقص‌ها و ناتوانی‌هایی که هر کسی می‌تواند داشته باشد و از همه مهم‌تر با توجه به انتخاب‌هایشان در مراحل مختلف زندگی تغییر می‌کنند.

۷. فضاسازی‌های آرمان آرین در مجموعه‌ی پَتَش‌خُوارگر مناسب و به‌یادماندنی‌اند. برج بی‌مانندِ فرّه با راه‌پله‌ی مدوّر و بلندش یا روستای آرامش‌بخش چرات و دژ باشکوهِ پتش‌خوارگر هیچ‌وقت فراموش نمی‌شوند.

۸. نثر و زبان مجموعه‌ی پتش‌خوارگر متناسب با فضای داستان و تمیز، سالم و روان است. آرمان آرین با مهارت و ذکاوتی که دارد، هرجا لازم بوده از واژگان اصیل و کهن به جا استفاده کرده است.

۹. مجموعه‌ی پتش‌خوارگر نوشته‌ی آرمان آرین در سال ۱۳۹۵ با امتیاز پنج لاک‌پشت به هفدهمین فهرست لاک‌پشت پرنده راه یافت و در سال ۱۳۹۶ نامزد دریافت نشان لاک‌پشت پرنده شد و بالاخره در سال ۱۳۹۷، تنها اثر تألیفی بود که برنده‌ی نشان نقره‌ای جایزه‌ی لاک‌پشت پرنده شد. هم‌چنین، این مجموعه نامزد کتاب برتر سال ۱۳۹۶ و برنده‌ی لوح تقدیر از نهمین جشنواره‌ی کتاب برتر کودکان و نوجوانان شده و به فهرست کلاغ سفید ۲۰۱۸ کتابخانه‌‌ی مونیخ آلمان راه یافته است.

۱۰. وقتی آرمان آرین برای انتشار مجموعه رمان پتش‌خوارگر با نشر افق قرارداد بست، حرف از ۳ جلد بود اما در میانه‌ی نگارش جلد دوم اتفاقی افتاد و یک شخصیت جدید کلیدی و شخصیت‌های فرعی دیگری به داستان اضافه شد و ماجراها بسیار عجیب‌وغریب پیش رفت تا اینکه به ۵ جلد رسید و بالاخره، کتاب پنجم از این مجموعه با نام حماسه‌ی اندرون در زمستان ۱۴۰۰ منتشر شد.

خرید اینترنتی مجموعه رمان پتش‌خوارگر

 تحریریه‌ی نشر افق

 

دیدگاهتان را بنویسید