نگاهی بر کتاب بی‌تفاوتی دلنشین دنیا

نگاهی بر کتاب بی‌تفاوتی دلنشین دنیا

نگاهی بر کتاب بی‌تفاوتی دلنشین دنیا

انتخاب اثر داستانی خوب، فارغ از تعداد صفحات و حجم کتاب، موضوعی است که ارتباطی مستقیم با شخصیت و سلیقه‌ی خواننده دارد. کار نویسنده این است که با فاکتورها و ویژگی‌های مشخصِ کار و البته قلم خود، الگوهایی روایی و زبانی را در بطن اثر خود، پیاده‌سازی می‌کند. در این مطلب نگاهی می‌اندازیم به یکی از آثاری که فضاسازی‌های متضاد آن، در کنار زبان روایی و محتوای کم‌سابقه‌ی آن، جذابیت خط‌های روایت چندگانه، مسئله‌ی جهان‌های موازی و البته، شخصیت‌پردازی هوشمندانه‌ی نویسنده را به‌شکلی منحصربه‌فرد به نمایش می‌گذارد.

نگاهی به زبان و روایت در «بی‌تفاوتی دلنشین دنیا»

اولین چیزی که از همان صفحات نخست این کتاب بارز است، روان بودن زبان است. این یعنی در زمان خواندن خط به خط این کتاب، ابهامی از نظر زبانی و سنگینی محتوای جملات، احساس نمی‌شود. این ویژگی، به‌ویژه با ترجمه‌ی روان مریم مؤیدپور به راحت‌خوانی اثر کمک می‌کند؛ طوری‌که خواننده، بدون آنکه خودش متوجه شود، شاید در کمترین زمان ممکن، تعداد صفحات بسیاری را بخواند.

پتر اشتام به‌خوبی می‌داند در پرداخت جزئیات در توصیف‌هایش تا چه حد پیش برود و چه میزان روایت را برای شرح اتفاقات ریز و درشت داستان به کار بگیرد. به همین دلیل اطناب کلام در این کتاب دیده نمی‌شود. خواننده در بخش‌های مختلفی از این کتاب با روایت و شرحی کافی روبه‌رو می‌شود؛ دقیقاً همان‌قدر که لازم است با تجسم رخدادها و فضا درگیر می‌شود. این یعنی دقیقاً تیر روایت، به هدف خورده است!

درباره‌ی پتر اشتام، نویسند‌ه‌ی بی‌تفاوتی دلنشین دنیا

روند محتوایی و داستانی کتاب

شخصیت اصلی و راوی داستان، نویسنده‌ای است که مدام در گذشته و حال سِیر و خاطراتی را با معشوقه‌اش برای خواننده مرور می‌کند، خاطراتی که در گذشته بوده‌اند. در طول این داستان، رشد و گذر زندگی شخصیت‌ها به‌خوبی به چشم می‌آید و در نتیجه، سیر طبیعی از رخدادها و نتیجه‌گیری از آن‌ها احساس می‌شود.

از امتیازهای کتاب بی‌تفاوتی دلنشین دنیا این است که ذهن مخاطب را در طول داستان منفعلانه یا صرفاً به‌عنوان یک شاهد، رها نمی‌کند، بلکه به او کمک می‌کند با تنظیم ذهن و تخیلات خود، دوره‌های زمانی متفاوت داستان و حتی چرخشِ آنی میان آن‌ها را تشخیص دهد. حرکت و چرخش‌های دائمی اتفاقاتِ حال و گذشته، حضور شخصیت‌هایی از زمان‌های مختلف و سرنخ‌هایی درباره‌ی آن‌ها، از مهم‌ترین امتیازهای محتوایی این کتاب است.

پرداخت شخصیت‌ها در کتاب

پرداخت شخصیت‌ها در این کتاب، منطقی و با سِیری مشخص اتفاق می‌افتد. به همین دلیل هم هر جایی شخصیت یا رخدادی که به یکی از قهرمان‌ها مربوط می‌شود، دچار ابهام شود، کمی بعد و البته با کمک ذهن خواننده، به‌خوبی برطرف خواهد شد. تجسم دقیق شخصیت‌ها در ذهن خواننده، چه از نظر ظاهری و چه از نظر درونی از همان صفحه‌ی اول اتفاق می‌افتد.

درباره‌ی پتر اشتام، نویسند‌ه‌ی بی‌تفاوتی دلنشین دنیا

پتر اشتام نویسنده‌ی شناخته‌شده‌ی سوئیسی است که مهارت‌های درخشان در روایت و داستان‌نویسی‌ خود دارد. او در این کتاب، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نویسندگی خود را که به عنوان یک مُهر، صرفاً به خود او مربوط می‌شود به جا گذاشته است؛ روایت تجربیاتِ طبیعیِ زندگی. قلم روان و البته ذهن باهوش و تحلیلگر او نیز به‌خوبی در این کتاب، دیده می‌شوند.

«بی‌تفاوتی دلنشین دنیا» رمانی است که به لحاظ محتوایی، درگیری‌های ذهنی بسیاری برای مخاطب به همراه خواهد آورد

نوشته‌شده در تحریریه‌ی نشر افق

دیدگاهتان را بنویسید