داستان «من قاتل پسرتان هستم» به زبان سوئدی منتشر شد

مجموعه داستان «من قاتل پسرتان هستم» به زبان سوئدی منتشر شد

داستان «من قاتل پسرتان هستم» به زبان سوئدی منتشر شد

مجموعه داستان من قاتل پسرتان هستم نوشته‌ی احمد دهقان، روایت‌های‌ نویسنده‌ از روزگار دلاوری‌ها و مظلومیت‌های‌ هم‌رزمان‌ او در طول دوران جنگ است‌. داستانی با همین نام از این کتاب، در قالب مجموعه‌ داستان یا آنتولوژی از قصه‌های بعد از انقلاب اسلامی ایران به زبان سوئدی از سوی دانشگاه اوپسالا در سوئد منتشرشده و در روز سه‌شنبه چهارم فوریه 2020 در همین دانشگاه طی مراسمی رونمایی شد. این داستان توسط نیلس ویکلود ترجمه شده است. گزینش و ویراستاری این مجموعه داستان کوتاه فارسی را فروغ حاشابیکی برعهده داشته و همه‌ی مترجمین این مجموعه از پژوهشگران و فارغ‌التحصیلان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه اوپسالا هستند. در این کتاب در کنار داستان‌ها گزارشی از تاریخ داستان‌نویسی در زبان فارسی، تحول داستان فارسی و جریانات ادبی در ایران پس از انقلاب ارائه شده است. این مجموعه به مثابه کاری پژوهشی، جدا از این‌که به عنوان کتاب مرجع درسی برای دانشجویان زبان و ادبیات فارسی در این دانشگاه مورد استفاده قرار گرفته، در اختیار پژوهشگران مطالاعات ادبی و کتابخانه‌ها در این کشور نیز قرار می‌گیرد.

درباره‌ی کتاب من قاتل پسرتان هستم

همه‌ی‌ داستان‌‌نویسان‌ و نیز همه‌ی‌ جبهه‌‌رفته‌ها حق‌ دارند که‌ از جنگ‌ بنویسند. بااین‌همه، آن‌که‌ هم‌ داستان‌نویسی‌ را بلد است‌ و هم‌ خاطره‌ و درد جنگ‌ را به‌ غنیمت‌ آورده‌ است‌، برای‌ آفرینش‌ ادبیات‌ جنگ‌ اهلیت‌ بیش‌تری‌ دارد. احمد دهقان‌ نویسنده‌ی «من قاتل پسرتان هستم» یکی‌ از این‌ شمار است‌.

کتاب «من قاتل پسرتان هستم» به زبان سوئدی

این مجموعه داستان‌هایی براساس مستندات نویسنده از حضور در فضای جنگ و تجربه‌ی آن است که در سال 83 توسط نشر افق منتشر شد. پیش از انتشار کتاب متفاوت و جذاب «من قاتل پسرتان هستم» به زبان سوئدی این کتاب تاکنون به چند زبان دیگر از جمله زبان‌های انگلیسی (توسط کارولین کراسکری)، آلمانی و فرانسه نیز ترجمه و با استقبال زیادی مواجه شده، به‌طوری‌که فروش بسیار چشمگیری را در آمازون رقم‌زده است. جالب است بدانید فیلم سینمایی «پاداش سکوت» به کارگردانی «مازیار میری» نیز بر اساس داستانی از همین کتاب کارگردانی و ساخته‌شده است.

این کتاب تاکنون نامزد چندین جایزه‌ی ادبی معتبر از جمله جایزه‌ی ادبی مهرگان (پکا) در سال 1384، جایزه‌ی ادبی منتقدان و مطبوعات سال 1384 و همچنین جایزه‌ی ادبی بنیاد گلشیری در سال 1384 بوده است.

گردآوری‌شده در تحریریه‌ی افق

 

دیدگاهتان را بنویسید