راه‌حل مقابله با قلدری در مدرسه چیست؟

مقابله با قلدری در مدرسه

راه‌حل مقابله با قلدری در مدرسه چیست؟

بیشتر کودکان و نوجوانانی که در مدرسه قربانی قلدری‌ هستند، درباره‌ی این مسئله با مشاور یا پدرها و مادرهاشان صحبت نمی‌کنند  و حتی ممکن است ندانند که تهدید شدن و مسخره شدن نوعی قلدری است. در این مطلب می‌خواهیم در رابطه با مقابله با قلدری در مدرسه برایتان بگوییم.

اگر با کودکان و نوجوانان سروکار دارید، حتماً درباره‌ی قلدری، مؤلفه‌ها و انواع آن برایشان توضیح بدهید و بگویید که به چه کسی می‌گویند قلدر!

کسی که تصمیم می‌گیرد فرد دیگری را ناراحت کند و یا به او آسیب برساند.

آیا کسی را می‌شناسند که طعنه می‌زند… تهدید می‌کند…  بددهن است…  دیگران را دست می‌اندازد… هل می‌دهد… کتک می‌زند…. مانع پذیرفته شدن کسی در گروه می‌شود…و از آن‌ها بپرسید:

و آیا همیشه این‌طوری رفتار می‌کند؟

و اگر کسی را می‌شناختند، واضح و شفاف بگویید که متأسفانه، آن شخص قلدر است!

قلدری کودکان

و توضیح بدهید که قلدرها مضطرب و تنها نیستند! اعتمادبه‌نفسِ خوبی دارند و معمولاً، محبوب هستند و گروهی از آن‌ها حمایت می‌کند. منتهی خودپنداره‌ی ضعیفی دارند و از نظر خانوادگی اوضاع به‌سامان ندارند و لذت می‌برند که دیگران را دچار رنج و زحمت کنند. چون فکر می‌کنند مهم و دوست‌داشتنی نیستند و آن‌ها باید مراقب باشند، چون قلدرها می‌توانند باعث احساس شرمساری، افسردگی، خجالت، ناامنی، اعتمادبه‌نفس پایین و ترس از مدرسه در قربانیان بشوند.

در ادامه موضوع مقابله با قلدری در مدرسه اگر کودکی یا نوجوانی در مدرسه قربانی قلدری شود، همیشه نگران مدرسه رفتن است. چون می‌ترسد دوباره او را اذیت کنند. حتی ممکن است به‌ خاطر اضطراب زیاد دچار سردرد یا معده‌درد شود یا یک روزی خودش هم تصمیم بگیرد به بقیه آسیب برساند.

درباره‌ی انواع قلدری هم گپ بزنید:

  • قلدری نژادی
  • قلدری تبعیض‌آمیز
  • قلدری مجازی
  • قلدری کلامی
  • قلدری جسمانی

و درباره‌ی روش‌های کنترل قلدری در مدرسه تحقیق کنید و با هم‌فکری کودکان و نوجوانان فهرستی از پاسخ‌ها و رفتارهایی تهیه کنید که وقتی خودشان و یا دیگران قربانی قلدری می‌شوند، بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

در ادامه موضوع مقابله با قلدری در مدرسه اگر دوست دارید درباره‌ی قلدری با کودکان و نوجوانان صحبت کنید و می‌خواهید بستر مناسبی برای گفت‌وگو فراهم کنید، می‌توانید از ادبیات کمک بگیرید. داستان فرصتی در اختیاز شما، فرزندتان و یا شاگردانتان می‌گذارد تا درباره‌ی قلدری حرف بزنید و آنچه لازم است کودکان و نوجوانان بدانند، به آن‌ها منتقل کنید.

پسر بروکلی شگفت‌انگیز

پسر بروکلی شگفت‌انگیز

مناسب ۱۰ تا ۱۵ ساله‌ها

شخصیت اصلی داستان هرچه تلاش می‌کند تا با والدین، معلمان و همکلاسی‌هایش درباره‌ی آزار و اذیت قلدرهای مدرسه صحبت کند، به جایی نمی‌رسد. هیچ‌کس به او توجه نمی‌کند تا اینکه براثر اتفاقی رنگ پوست او و توانایی‌هایش تغییر می‌کند و به بیمارستان می‌رود. قلدر مدرسه هم دچار این بیماری مرموز شده است و آن‌ها در یک اتاق قرنطینه می‌شوند و…

 برای خرید کتاب پسر بروکلی شگفت‌انگیز کلیک کنید.

شهر زنبوران

شهر زنبوران

مناسب ۹ تا ۱۲ ساله‌ها

یک داستان نمادین که ماجرای دو کودک است که براثر اتفاقی کوچک شده و به کندوی زنبورهای عسل وارد می‌شوند و می‌توانند کنار آن‌ها مناسبات و ارتباطات اجتماعی را به شکل و شیوه‌ای دیگر تجربه کنند.

برای خرید کتاب شهر زنبوران کلیک کنید.

سوپرمگس

مجموعه‌ی سوپرمگس

مناسب ۷ تا ۱۱ ساله‌ها

داستان‌هایی طنز درباره‌ی یک مگس متفاوت است که جامعه او را نمی‌پذیرد و به‌خاطر تفاوت‌هایی که دارد، مورد اذیت و آزارهای سوسک سرکش قرار می‌گیرد تا جایی که حتی تنها دوستش را از دست می‌دهد. بااین‌حال، او تسلیم نمی‌شود و…

کتاب‌های سوپرمگس را بخوانید و به دوست‌هایتان پیشنهاد کنید

فاجعه در دبیرستان میدل تاون

فاجعه در دبیرستان میدل تاون

مناسب ۱۳ تا ۱۸ ساله‌ها

داستانی که بر اساس حادثه‌ای واقعی نوشته شده و ماجرای دو نوجوان است که بارها توسط بچه‌های مدرسه اذیت شده‌اند و نتوانسته‌اند شرایط را تغییر بدهند تا این‌که تصمیم می‌گیرند انتقام بگیرند. برای همین، هم‌کلاسی‌هایشان را گروگان می‌گیرند و به آن‌ها تیراندازی می‌کنند و فاجعه‌ای در مدرسه‌شان به وجود می‌آورند و…

برای خرید کتاب فاجعه در دبیرستان میدل تاون کلیک کنید.

ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر

ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر

مناسب ۱۱ تا ۱۸ ساله‌ها

در ادامه موضوع مقابله با قلدری در مدرسه باید بگوییم که شخصیت اصلی این کتاب، یکی از قلدرهای مدرسه است که هیچ‌کس از آزار و اذیت‌هایش در امان نیست و همه از او متنفرند تا اینکه در جلسه‌های مشاوره‌ی مدرسه شرکت می‌کند و متوجه می‌شود که ماجراهای تلخ گذشته چگونه بر روحیه و رفتار او تأثیر گذاشته است و…

برای خرید کتاب ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر کلیک کنید. 

بن‌بست

بن‌بست

مناسب ۱۴ تا ۱۸ ساله‌ها

شخصیت اصلی داستان پسری پرخاشگر است که مدام دعوا می‌کند و بچه‌های مدرسه از او می‌ترسند. مدیر تصمیم می‌گیرد که او را اخراج کند و برای اینکه در مدرسه بماند، شرطی می‌گذارد؛ باید از پسری که سندرم داون دارد در برابر ولگردهایی که او را در مسیر مدرسه آزار می‌دهند، محافظت کند و…

برای خرید کتاب بن‌بست کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید