کتاب‌خوانی و مسابقه‌ی نوروزی کتاب‌های فندق در سال 99

کتاب‌خوانی و مسابقه‌ی نوروزی کتاب‌های فندق در سال 99

کتاب‌خوانی و مسابقه‌ی نوروزی کتاب‌های فندق در سال 99

بالاخره، اعلام شد؛ مدارس تا پایان سال تعطیل شد. بعد هم که تعطیلات نوروزی آغاز می‌شود. این روزها، پس از شیوع ویروس کرونا، آموزش‌وپرورش از امکانات اینترنتی برای برقراری ارتباط با دانش‌آموزان و انتقال محتوای آموزشی استفاده می‌کند. با توجه به عدم‌دسترسی به زیرساخت‌های مناسب در سرتاسر ایران، شاید بهتر باشد از این فرصت برای ترغیب کودکان و نوجوانان به کتاب‌خوانی استفاده شود تا از خواندن لذت ببرند. در ادامه‌‌ی این مطلب با شرایط شرکت در مسابقه‌ی نوروزی کتاب‌های فندق آشنا می‌شوید.

دانش‌آموزان دبستانی و کتاب‌خوانی در نوروز

دو سال قبل بود که همین روزهای سال خبری کوتاه و خوش‌آیند منتشر شد؛ «امسال انتخاب فعالیت نوروزی با دانش‌آموزان است.» از همان روز بود که توزیع پیک نوروزی از برنامه‌های مدارس حذف و اعلام شد که دانش‌آموزان می‌توانند در تعطیلات عید سفرنامه یا خاطره بنویسند و یا داستان بخوانند و خوش بگذرانند. شما که غریبه نیستید، همه‌ی دانش‌آموزان می‌توانند کتاب بخوانند، اما خیلی‌هاشان این را انتخاب نمی‌کنند. آن‌هایی که با بقیه فرق دارند، به رشد مغزی‌شان اهمیت می‌دهند و می‌خواهند خلاق باشند، کتاب خواندن را انتخاب می‌کنند. کتاب خواندن هم کمکشان می‌کند تا آرامش داشته باشند و اضطراب کم‌تری را تجربه کنند. اعتمادبه‌نفسشان بیش‌تر شود و بتوانند فکر کنند و در زندگی‌شان تصمیم‌های مناسب بگیرند.

واقعیتش این است که این بچه‌ها قصه و داستان می‌خوانند، ولی در درس ریاضی و علوم هم نتیجه‌ی بهتری می‌گیرند. باور نمی‌کنید؟ باید نتیجه‌ی آزمون پرلز و تیمز را ببینید که سواد خواندن و سواد علمی دانش‌آموزان را ارزیابی می‌کند. ماجرا خیلی هم پیچیده نیست. خواندن یک مهارت پایه است. اگر در خواندن قوی نباشید، در خواندن تمام درس‌ها و متن‌ها مشکل پیدا می‌کنید. پس هیچ‌چیز به‌قدر خواندنِ قصه و داستان نمی‌تواند مهارت خواندن دانش‌آموزان را تقویت کند.

نشر افق و مسابقه‌ی نوروزی کتاب‌های فندق

نشر افق + کتاب‌های فندق در این سال‌ها همیشه تلاش کرده است تا کتاب‌های مناسب و باکیفیت را تولید کند و به دست کودکان و نوجوانان برساند. دغدغه و زندگی‌اش همین است که بتواند لذتِ خواندن را به دانش‌آموزان هدیه کند و حالا، فکر و برنامه‌ای دارد تا تعطیلات کرونایی و نوروزی را به نام کتاب باهم پیوند بزند.

کتاب‌خوانی و مسابقه‌ی نوروزی کتاب‌های فندق

ماجرای مسابقه‌ی نوروزی کتاب‌های فندق چیست؟

اگر معلم و یا پدر و مادر بچه‌های شش تا یازده‌ساله هستید، طرح نوروزی نشر افق + کتاب‌های فندق خیلی کمکتان خواهد کرد تا با دانش‌آموزان و فرزندتان خوش بگذرانید و کتاب بخوانید. از اینجا به بعد را برای خود بچه‌ها نوشته‌ایم:

از آن دسته دانش‌آموزهایی هستید که تصمیم گرفته‌اید در تعطیلات نوروزی کتاب بخوانید؟ پس این مسابقه‌ی پرماجرا برای شماست. قبل از هرچیزی، هرکدام از فایل‌های زیر که مناسب شما هستند را دانلود و ذخیره کنید، بعد هم می‌توانید آن را پرینت بگیرید.

فرم‌های شرکت در مسابقه‌ی نوروزی کتاب‌های فندق

می‌خواهیم به شما بگوییم که چطور می‌توانید در مسابقه‌ی نوروزی کتاب‌های فندق شرکت کنید:

یک) ما چند فهرست از کتاب‌های مناسب برای دانش‌آموزان در دوره‌‌های پیش‌دبستان و دبستان آماده کرده‌ایم تا شما بتوانید خیلی راحت آن‌چه دوست دارید برای خواندن انتخاب کنید. کافی است به فهرست کتاب‌های مناسب برای کلاس خودتان نگاه کنید. شاید بعضی از این کتاب‌ها را در خانه داشته باشید و شاید مجبور باشید بعضی از کتاب‌ها را بخرید یا از کتاب‌خانه امانت بگیرید. نتیجه‌ی این بررسی را در جدول ثبت کنید. راستی، شما می‌توانید کتاب‌هایی را هم بخوانید که نامشان در این فهرست نیست. ولی اگر کتاب‌های فهرست را بخوانید، امتیاز بیش‌تری می‌گیرید.

فهرست کتاب‌های پیشنهادی نشر افق +کتاب‌های فندق

دو) با خودتان یک قول‌وقرارِ نوروزیِ جدی بگذارید؛ با امضا و اثر انگشت و بعد، خواندنِ کتاب‌ها را آغاز کنید.

سه) بعد از خواندن هر کتاب یکی از فرم‌های شماره‌ی ۱ و یا ۲ را تکمیل کنید. می‌پرسید چرا؟ این‌طوری مهارت‌های نوشتنتان تقویت می‌شود و داستان هم بیش‌تر در ذهنتان می‌ماند. می‌توانید انتخاب کنید که فقط یکی از فرم‌ها و یا هر دو فرم را کامل کنید و امتیاز بیش‌تری بگیرید.

چهار) مشخصات کتاب را در هر فرم کاملِ کامل بنویسید.

پنج) می‌توانید اصلِ فرم‌هایتان (که چاپ کرده‌اید) و یا تصویر آن‌ها را برای نشر افق (کتاب‌های فندق) بفرستید تا جایزه بگیرید. حواستان باشد تصویر فرم‌ها باید واضح و کامل باشد. بهتر است فرم‌ها را اسکن کنید.

شش) فرم‌های کاغذی را به نشانی تهران، خیابان دوازده فروردین، خیابان وحید نظری، بن‌بست جاوید یکم، شماره‌ی ۲، دفتر نشر افق بفرستید. فرم‌های تصویری را هم می‌توانید به نشانی الکترونیکی mosabegheh@ofoqbooks.com بفرستید.

هفت) راستی، نام کامل، نشانی دقیق مدرسه و شماره تلفنتان را بنویسید و تصویر صفحه‌ی اول شناس‌نامه‌تان را هم بفرستید.

هشت) این مسابقه برای شش تا یازده‌ساله‌هاست که در دوره‌ی پیش‌دبستانی و دبستان تحصیل می‌کنند.

نه) برای شرکت در مسابقه فقط تا ۱۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۹ فرصت دارید و بعد از بررسی فرم‌های ارسالی، نشر افق (کتاب‌های فندق) حرفه‌ای‌ترین کتاب‌خوان در هر دوره‌ی تحصیلی (دوره‌ی پیش‌دبستانی، دوره‌ی اول دبستان و دوره‌ی دوم دبستان) را معرفی می‌کند. کی؟ روز بیستم فروردین.

ده) جایزه‌ی مسابقه‌ی نوروزی کتاب‌های فندق برای 3 نفر برنده از هر دوره‌ی تحصیلی به شرح زیر است:

  • جایزه‌ی نفر اول: 5000000 ریال اعتبار خرید کتاب از و بسایت نشر افق
  • جایزه‌ی نفر دوم: 2000000 ریال اعتبار خرید کتاب از و بسایت نشر افق
  • جایزه‌ی نفر سوم: 1000000 ریال اعتبار خرید کتاب از و بسایت نشر افق

پس همین حالا دست‌به‌کار شوید. منتظرتان هستیم.

تحریریه افق

 

دیدگاه (0)

  • Reihaneh11

    چرا وقتی فرم شرکت در مسابقه برای کلاس پنجمی ها یا اولی ها را می زنم چیزی نمی آورد

    مارس 7, 2020 در 00:05

دیدگاهتان را بنویسید