رمان «هرگز ترکم نکن» و رتبه چهارم در فهرست ۱۰۰ کتاب برتر هزاره سوم

رمان هرگز ترکم نکن در فهرست ۱۰۰ کتاب برتر هزاره سوم

رمان «هرگز ترکم نکن» و رتبه چهارم در فهرست ۱۰۰ کتاب برتر هزاره سوم

روزنامه گاردین با بررسی کتاب‌های منتشرشده از سال 2000 تا 2019 و بر اساس نظرسنجی از منتقدان و نویسندگان مختلف، ۱۰۰ کتاب برتر هزاره سوم را انتخاب و فهرست آن را در قالب مقاله‌ای منتشر کرده است. در این میان رتبه چهارم از این لیست به رمان هرگز ترکم نکن اثر کازوئو ایشی‌‌گورو تعلق دارد. کازوئو ایشی‌‌گورو نویسنده‌ی انگلیسی ژاپنی‌تبار، در این کتاب داستان عشق،‌ از دست رفتگی و حقایق نهانی را روایت می‌کند. به همین دلیل است که این رمان جایش را در میان بهترین آثار او بازکرده. رمانی تکان‌دهنده، آکنده از احساس شکنندگی انسان معاصر و خاطرات به‌یادماندنی شخصیت‌هایش که رفته‌رفته به حقیقت دوران کودکی و نیز آینده‌ی خود پی می‌برند.

رمان «هرگز ترکم نکن» و رتبه چهارم در فهرست ۱۰۰ کتاب برتر هزاره سوم

نویسنده‌ی این رمان که در سال ۲۰۰۴ منتشرشده، با کتاب «بازمانده روز» در سال ۱۹۸۹ برنده‌ی جایزه‌ی بوکر شده است. او در ششمین رمان خود، مرکز کلونینگ انسان در انگلستان را موضوع خود قرار داده و به کشفی نفیس و درخشان درباره‌ی معنای انسان بودن پرداخته است. نویسنده رمان هرگز رهایم مکن، داستان آن را با بن‌مایه‌ی تخیلی و آینده‌گرا در سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ روایت می‌کند. بر اساس این کتاب یک فیلم سینمایی نیز ساخته‌شده است.

این رمان پیش‌ازاین در سال 2005 توسط مجله‌ی تایمز به‌عنوان بهترین رمان سال شناخته‌شده و در همان سال، نامزد جایزه‌ی بوکر نیز بوده است. کازوئو ایشی‌‌گورو، این نویسنده‌ی نام‌آشنای ادبیات معاصر انگلستان، در سال 2008 رتبه 32 را در لیست 50 نویسنده‌ی برتر بریتانیا از سال 1945 در مجله تایمز به دست آورده و در سال 2017 برنده جایزه نوبل ادبی شده است.

رمان هرگز ترکم نکن به کوشش مهدی غبرایی به فارسی ترجمه‌شده و توسط نشر افق منتشرشده است. شما می‌توانید برای خرید این کتاب از فهرست ۱۰۰ کتاب برتر هزاره سوم روی عبارت زیر کلیک کنید:

خرید رمان هرگز ترکم نکن

گردآوری‌شده در تحریریه افق

دیدگاهتان را بنویسید