رمان دروازه مردگان: قبرستان عمودی در فهرست کلاغ سفید 2019

فهرست کلاغ سفید 2019

رمان دروازه مردگان: قبرستان عمودی در فهرست کلاغ سفید 2019

در میان آثار راهی شده به کتابخانه بین‌المللی کودکان مونیخ در سال 2019، رمان «دروازه مردگان: قبرستان عمودی»، افتخار این را داشته که به‌عنوان یکی از نمایندگان ادبیات امروز کودکان و نوجوانان در ایران، در فهرست کلاغ سفید سال 2019 معرفی گردد. این رمان اولین جلد از مجموعه‌ی دروازه مردگان نوشته حمیدرضا شاه‌آبادی است که توسط نشر افق منتشرشده است.  فهرست کلاغ سفید ‌عنوان یکی از مهم‌ترین بروندادهای کاری کتابخانه بین‌المللی کودکان مونیخ است که هرساله در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت در کشور آلمان در جمع ناشران و علاقه‌مندان کتاب رونمایی می‌شود. تعداد دیگری از کتاب‌های منتشرشده توسط انتشارات افق در سال‌های گذشته نیز موفق شده‌اند تا به فهرست کلاغ سفید راه یابند.

کتابخانه بین‌المللی مونیخ

کتابخانه کودکان مونیخ یکی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین کتابخانه‌های بین‌المللی در سراسر دنیا و بزرگ‌ترین کتابخانه جهان در حوزه کودک و نوجوان است که منابع آن از طریق واسپاری و ارسال کتاب از سوی ناشران و یا سایر نهادها در کشورهای مختلف، تأمین می‌شود. مجموعه‌ای غنی از حدود ۵۸۰ هزار کتاب به ۱۳۰ زبان که در طول ۴۰۰ سال گردآوری‌شده‌اند، در این مکان نگهداری می‌شوند.

 

فهرست کلاغ سفید چیست؟

هرساله هزاران عنوان کتاب تازه به چاپ رسیده از سراسر دنیا، با زبان‌های گوناگون راهی کتابخانه بین‌المللی کودکان مونیخ می‌شوند؛ که توسط کارشناسان زبان‌های مختلف بر اساس معیارهایی مشخص، طی زمانی طولانی موردبررسی قرار می‌گیرد. پس از بررسی‌های انجام‌شده کتابخانه بین‌المللی کودکان مونیخ از میان آن‌ها، بهترین کتاب‌های تازه منتشرشده را برای معرفی در فهرست کلاغ سفید انتخاب می‌کند. هدف از انتشار این فهرست معتبر، کمک به ارتقای کیفیت کتاب‌های کودکان در سراسر دنیا به زبان‌های مختلف و معرفی مصادیق این نوع از ادبیات به جامعه جهانی است. قرار گرفتن نام کتابی در این فهرست به معنای دریافت یک جایزه جهانی نیست اما ارزش و افتخار راه‌یابی به آن نیز کمتر از دریافت جایزه بین‌المللی نیست.

گردآوری شده در تحریریه افق

دیدگاهتان را بنویسید