پیرمرد و دریا، اثر جاودانه ارنست همینگوی

پیرمرد و دریا، اثر جاودانه ارنست همینگوی

پیرمرد و دریا، اثر جاودانه ارنست همینگوی

انسان شکست نمی‌خورد

او پیرمردی­‌ست تنها، لاغر و نحیف، با چین­‌های عمیقی در پشت گردنش و لکه­‌های پوستی ناشی از آفتاب حاره­ای روی گونه‌­ها که 84 روز دست خالی به کلبه فقیرانه‌­اش بازگشته و اکنون در روز هشتاد و پنجم به دریا می­‌رود تا بخت رفته‌­اش را به هر قیمتی که شده، بازگرداند؛ اما پیرمرد تنها قهرمان این قصه شگفت‌­انگیز نیست، دریا اینجا، در جهانی که ارنست همینگوی می­‌آفریند موجودیتی زنده و ملموس دارد، بدون آن­که وارد فانتزی شود. دریا در قصه پیرمرد و دریا به‌سان داستان اودیسه هومر عرصه حماسه‌­آفرینی انسان است با طبیعت. رمان پیرمرد و دریا همان­‌گونه که خود همینگوی نیز گفته، عصاره زندگی و هنر اوست و اگر تنها همین داستان را می‌­نوشت، بازهم همینگویِ تأثیرگذار قرن می‌شد.

رمان پیرمرد و دریا اثر جاودانه ارنست همینگوی

علاوه بر سانتیاگویِ پیر و پسرکِ دستارش، ماهی غول­پیکری که شانس آخر پیرمرد است، بی­آنکه چهره روشنی داشته باشد یا حرف بزند، شخصیت دیگر داستان است که هویتی انسانی می­‌یابد تا آنجا که پیرمرد خود را شبیه ماهی یا ماهی را شبیه خود می‌داند و در تمام طول داستان او را برادر خطاب می‌­کند.

پیرمردِ ماهیگیر با این­که برای ماهی دل می­‌سوزاند و با او همدردی می­‌کند، اما می­‌داند که چاره­ای جز کشتن او ندارد؛ زیرا شکار این ماهی بیش و پیش از آن­که به کار امرارمعاش پیرمرد بیاید، برای امید او به زندگی و حفظ غرورش ضروری­‌ست..

پیرمرد و دریا داستان امید است؛

داستان جدال برای پیروزی و نام و ننگ. همین مفهوم است که معنای عمیق این داستان را که بی­‌شباهت به دریای زیبا و بی­‌رحم و عمیق قصه نیست، به اسطوره­‌ها نزدیک می‌­کند و این راز جاودانگی پیرمرد و دریاست. داستان آخرین و تمام تلاش­‌های سانتیاگو که زمانی قهرمان مچ‌­اندازی بوده برای حفظ تنها عنصری که انسان را در برابر دیگران و خودش سرپا نگه می‌­دارد و آن غرور است.

اکنون پیرمرد به دریا می­‌رود تا وارد بزرگ­‌ترین جنگ زندگی‌­اش شود و هماورد بزرگ‌­ترین ماهی­‌ای شود که ساکنان شهر ساحلی تاکنون به چشم دیده‌­اند، اگرچه این تمام ماجرا نیست و دریا سرنوشتی دیگر برای او بافته است.

شاهکار همینگوی انسان را در تساوی با دیگر حیوانات طبیعت قرار می­‌دهد که چون شکارچیان برای حفظ بقا مجبور به شکار هستند. حیواناتی که قوانین طبیعت را رعایت می‌­کنند، اما چاره‌­ای جز کشتن و تغذیه کردن از یکدیگر ندارند. پس همینگوی به عمیق­‌ترین و ابتدایی‌­ترین مفهوم انسان، حتی انسانی شهری­‌شده می‌­پردازد و برای داستانش دو قهرمان در نظر می­‌گیرد: پیرمرد و ماهی. بااین‌حال، نام اثر، پیرمرد و دریاست، زیرا جدال ماهیگیر پیر را همچون عظمت دریا کرانه­‌ای نیست. جدالی که نویسنده برای آن شکستی در نظر نمی­‌گیرد و می­‌گوید:

«انسان برای شکست آفریده نشد، انسان ممکن است نابود شود، اما شکست نمی­‌خورد».

و این جمله همه آن چیزی است که داستان می­‌خواهد بگوید؛ همینگوی نابودی و مرگ را شکست نمی­‌پندارد، اگر انسان با تمام توانش مبارزه کرده باشد. انسانی که در جدالش با زندگی تنها می­‌نماید، همچون پیرمرد بر عرصه پهناور دریا.

برای خرید این کتاب می‌توانید بر روی عبارت زیر کلیک کنید:

خرید آنلاین کتاب پیرمرد و دریا

نویسنده: افسانه فرقدانی | تحریریه افق

 

دیدگاهتان را بنویسید