معرفی 9 رمان آمریکایی از گذشته تا امروز

معرفی 9 رمان آمریکایی از گذشته تا امروز

معرفی 9 رمان آمریکایی از گذشته تا امروز

آنچه امروز به نام رمان آمریکایی می‌شناسیم، ژانر نیست، بلکه قالبی است با تعریفی مشخص: اثری نوشته‌شده به زبان انگلیسی در آمریکا؛ اما بن‌مایه‌های آن، شخصیت‌ها، محل وقوع داستان‌، جنس روایت و پیرنگ الزاماً نباید مربوط به این کشور باشد. در ابتدای قرن نوزدهم، منتقدان ادبی بسیاری ازجمله واشنگتن ایروینگ نویسندگان این کشور را به تقلیدی کودکانه از ادبیات بریتانیای کبیر و روسیه و حتی فرانسه متهم کرد؛ که البته با توجه به تاریخ نوپای این کشور جای تعجبی هم نداشت.

سال‌ها و دهه‌ها گذشت و در این میان، بسیاری از بزرگان تاریخ ادبیات جهان از این کشور برخاستند و مهم‌ترین آثار ادبی خود را خلق کردند؛ بزرگانی ازجمله ارنست همینگوی، جان استاین‌بک، یوجین اونیل، ویلیام فاکنر، ادگار آلن پو، هرمان مِل‌ویل، تنسی ویلیامز، والت ویتمن، تونی موریسن، تی‌. اس. الیوت.

پیرمرد و دریا

پیرمرد و دریا

رمان پیرمرد و دریا به‌گفته‌ی خود همینگوی عصاره‌ی زندگی و هنر اوست، اثری سمبولیک و چندلایه که در عین سادگی، صراحت و ایجاز، سرشار از ناگفته‌هاست. برخی از منتقدان این رمان را به‌عنوان هنرمندانه‌ترین اثر همینگوی برشمرده‌اند. این اثر در سال ۱۹۵۳ برنده‌ی جایزه‌ی‌ پولیتزر شد.

زیر آفتاب هیچ چیز تازه نیست

زیر آفتاب هیچ‌چیز تازه نیست

رمان زير آفتاب هیچ‌چیز تازه نيست به عنوان یک رمان آمریکایی به‌سرعت الگوی دانشجويان دختر و پسر آمريكايی شد. آن‌ها سعی كردند به شيوه‌ی جيك بارنز، قهرمان داستان كه درواقع چهره‌ی همينگوی بود، با لحنی خشن، شكيبا و موجز حرف بزنند. این اثر در میان برترین رمان‌های آمریکایی تاریخ قرار دارد.

دیوانگی در بروکلین- جیبی

دیوانگی در بروکلین

ناتان گلسِ بازنشسته شروع به نوشتن کتابی از خاطراتش در بروکلین می‌کند. خاطرات او شامل حکایت‌های بزرگ و کوچک، عشق و نیز ضعف‌های خود و دوستانش است؛ اما کتاب او در صبح یک روز بهاری، ابعاد دیگری می‌یابد: ناتان خواهرزاده‌ی گمشده‌اش را در کتابفروشی تام وود پیدا می‌کند.

موبی دیک

موبی‌دیک

هرمان ملویل با خلق موبی دیک ماجرایی دریایی را دستمایه‌ی خلق یکی از بحث‌برانگیزترین رمان‌های ادبیات کلاسیک جهان کرد. اسماعیل با استخدام در کشتی صید نهنگ به آرزویش می‌رسد؛ اما اهب، ناخدای کشتی، خیلی زود مأموریت واقعی‌اش را برملا می‌کند. او می‌خواهد از موبی‌دیک، نهنگی که پایش را قطع کرده، انتقام بگیرد.

خاطرات صددرصد واقعی یک سرخپوست پاره‌وقت

خاطرات صد درصد واقعی یک سرخپوست پاره‌وقت

در این رمان طنزآمیز با نوجوان سرخپوستی آشنا می‌شویم که در پناهگاهی مخصوص سرخپوستان زندگی می‌کند و مثل هولدن کالفیلد قهرمان رمان ناتور دشت، با دنیای بزرگسالان سر ناسازگاری دارد و زمین و زمان را هجو می‌کند. شرمن الکسی نویسنده‌ی این رمان مهم‌ترین نویسنده‌ی سرخپوست ادبیات آمریکاست.

شیاد

شیاد

جان گریشام در «شیاد» به عنوان یک رمان آمریکایی دیگر، قوانین ناقص کشورش را به چالش گرفت. مالکولم بنیستر وکیل سیاه‌پوست آمریکایی است که به دلیل مشارکت در یک فقره پول‌شویی به ده سال زندان محکوم شده و نیمی از آن را پشت سر گذاشته است؛ اما اتفاقی باعث می‌شود که از دادگاه بخواهد درازای لو دادن یک قاتل بخشیده شود.

آخر داستان

آخر داستان

جعبه‌هایی با برچسب‌های اشتباه، یادداشت‌های گیچ‌کننده، عشقی ازدست‌رفته – این‌ها موانعی‌اند سر راه نوشته‌شدن یک رمان. نویسنده/راوی بی‌نام کتاب «آخر داستان» می‌کوشد خاطرات و نوشته‌هایش از رابطه‌ی عاشقانه‌ای ازدست‌رفته را منظم کند و داستانش را بنویسد؛ در این میان، بیشتر می‌خواهد صادقانه خودش را بشناسد و گذشته‌اش را به تصویر بکشد.

هاکلبری فین

هاکلبری فین

بسیاری هاکلبری فین را برترین اثر مارک توین بزرگ می‌دانند. توین با این رمان، بر بسیاری از نویسندگان پس از خود چون همینگوی تأثیر گذاشت. هاکلبری، پسربچه شرور را بیوه‌ی داگلاس به فرزندی قبول می‌کند و به مدرسه می‌فرستد. هاک از پیدا شدن سر‌و‌کله‌ی پدر سودجویش نگران می‌شود؛ می‌داند پدرش نقشه‌هایی شوم در سر دارد.

نویسنده: ثمین نبی‌پور، تحریریه‌ی نشر افق

 

دیدگاهتان را بنویسید