چگونه در یک سال بیشتر از ۱۰۰ کتاب بخوانیم؟

چگونه در یک سال بیشتر از ۱۰۰ کتاب بخوانیم؟

چگونه در یک سال بیشتر از ۱۰۰ کتاب بخوانیم؟

ممکن است خواندن ۱۰۰ کتاب در یک سال موفقیتی دست‌نیافتنی به نظر برسد! مگر وقت می‌کنیم؟ اگر برنامه‌ی روزانه‌‌تان را بررسی کنید، متوجه‌ی زمان‌هایی خواهید شد که می‌توانید آن را به کتاب خواندن اختصاص دهید. اگر واقعاً اشتیاق و علاقه‌ی لازم را داشته باشید و بخواهید به هدف – دست‌کم – خواندن ۱۰۰ کتاب در یک سال برسید، به‌راحتی می‌توانید آن را انجام دهید.

برای کتاب خواندن برنامه‌ریزی کنید

 1. برنامه‌ریزی کنید

یک سال 52 هفته است. یعنی اگر می‌خواهید در سال ۱۰۰ کتاب بخوانید، لازم است هر هفته دست‌کم دو کتاب بخوانید. یعنی برای خواندن هر کتاب به سه روز و نیم زمان نیاز دارید. ممکن است به نظر سخت بیاید، اما توجه داشته باشید که بعضی کتاب‌ها کوتاه‌ترند و برای خواندن آن‌ها فقط به یک یا دو روز زمان نیاز است.

 • سعی کنید با همان دو کتاب در هفته پیش بروید. گاهی هم بیشتر و کمتر اتفاق می‌افتد و ممکن است بعضی هفته‌ها نیمی از یک کتاب را بخوانید و بعضی اوقات پنج کتاب در هفته بخوانید.
 • اگر بابت پیشرفت نکردن احساس ناراحتی یا آشفتگی کردید، کتاب‌های کوتاه‌تر بخوانید تا جلو بیفتید.

برای کتاب خواندن برنامه‌ریزی کنید 

 1. برای مطالعه زمان مشخص کنید

شاید با خودتان فکر کنید وقتی برای مطالعه و کتاب خواندن ندارید، اما نگاهی به برنامه‌ی روزانه‌ی خود بیاندازید. آیا بعد از شام بیشتر از یک ساعت تلویزیون می‌بینید؟ آیا زمان زیادی را در اینستاگرام، فیسبوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانید؟ آیا وقت زیادی را صرف تماشای تلویزیون می‌کنید؟ این زمان‌ها را به مطالعه و کتاب خواندن اختصاص دهید. لازم نیست این فعالیت‌ها را کامل از برنامه‌یتان حذف کنید، ولی می‌توانید از زمانی که برای آن‌ها صرف می‌کنید، کم کرده و به مطالعه اختصاص دهید.

 1. پیشرفت‌تان در مطالعه را ثبت کنید

فهرستی از کتاب‌هایی که خوانده‌اید، تهیه کنید یا از وب‌سایتی مانند گودریدز استفاده کنید تا کتاب‌هایی که می‌خوانید، ثبت کنید. استفاده از گودریدز بسیار آسان است و با توجه به کتاب‌هایی که خوانده‌اید، کمک می‌کند کتاب‌هایی که به سلیقه‌‌تان نزدیک‌تر است، پیدا کنید.

پیشرفت‌تان در مطالعه را ثبت کنید

 1. برای بهترین استفاده از زمان مطالعه، سیستم مخصوص ‌به‌ خودتان را داشته باشید

هر فردی متفاوت است! پس راهی که برای شما جوابگو است، پیدا کنید. وسایل الکترونیکی‌تان را دست‌کم از یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید و تا زمانی که می‌خوابید، کتاب بخوانید. اگر تنهایی غذا می‌خورید، هنگام غذا خوردن کتاب بخوانید.

 • اگر منتظر دوستتان هستید، کتابی دربیاورید و هنگام انتظار آن را مطالعه کنید.
 • وقتی میزان مطالعه‌ی خود را بالا ببرید، متوجه می‌شوید که خیلی راحت‌تر می‌توانید زمانی برای کتاب خواندن پیدا کنید.

برای بهترین استفاده از زمان مطالعه، سیستم مخصوص ‌به‌ خودتان را داشته باشید

 1. هنگام رانندگی و پیاده‌روی کتاب صوتی گوش کنید

یادتان باشد کتاب صوتی هم کتاب است. اگر رانندگی طولانی در پیش دارید، کتاب صوتی گوش دهید. همچنین، می‌توانید هنگام پیاده‌روی و آشپزی کتاب صوتی گوش کنید.

 1. عضو باشگاه کتابخوانی شوید

عضوی از باشگاه کتاب‌خوانی بودن دلیل و انگیزه‌ای عالی برای پیشرفت در این چالش است. در باشگاه، کتاب‌های جدید به شما معرفی می‌شود و یک روش عالی برای ادامه‌ی مسیر است. حتی شروع یک باشگاه کتاب‌خوانی با دوستانتان می‌تواند جذاب باشد! آن‌ها را با خواندن 100 کتاب در یک سال به چالش بکشید. اگر از شما جلو بزنند، شما انگیزه پیدا می‌کنید که کتاب بیشتری بخوانید.

عضو باشگاه کتابخوانی شوید

برای بیشتر کتاب خواندن روش داشته باشید

 1. هر روز کتاب بخوانید

لازم نیست ساعت‌های طولانی کتاب بخوانید، اما خواندن مقدار قابل توجهی از کتاب با توجه به سرعت خواندن شما و حجم کتاب لازم است. کتاب خواندن را به برنامه‌ی روزانه‌‌تان اضافه کنید و سعی کنید بیشتر اوقات کتاب بخوانید و  به 10 ساعت مطالعه در هفته برسید.

 • اگر مسیری طولانی را با مترو طی می‌کنید، در قطار کتاب بخوانید.
 • وقت استراحت خود را در محل کار به مطالعه اختصاص دهید.
 • وقتی در مطب دکتر منتظرید تا نوبت‌تان بشود، کتاب بخوانید.
 • به جای تماشای تلویزیون و وقت گذراندن در شبکه‌های اجتماعی، بیشتر مطالعه کنید.
 1. اگر کتابی را دوست ندارید، دیگر آن را نخوانید

ممکن است رها کردن کتابی که آن را تمام نکرده‌اید، سخت باشد. اما اگر کتابی جذبتان نکرده است، مجبور نیستید که آن را بخوانید. مطالعه‌ی کتابی که حتی یک لحظه نمی‌توانید آن را زمین بگذارید، راحت‌تر است.

همه‌ی کتاب‌ها مخصوص شما نیستند. نیازی نیست اگر از کتاب موردعلاقه‌ی دوست‌تان خوشتان نیامد، عذاب وجدان داشته باشید. کتابی را بخوانید که به آن علاقه دارید.

 1. همیشه کتابی همراه داشته باشید

فن‌آوری این اتفاق را از قبل آسان‌تر کرده است! شما همیشه و همه‌جا می‌توانید کتابی همراه داشته باشید، اگر برنامه‌‌های کتاب‌خوان را بر روی تلفن همراهتان نصب کنید.

ده دقیقه‌هایی که هنگام انتظار برای رسیدن مترو یا اتوبوس صرف کتاب خواندن می‌کنید، کم‌کم جمع می‌شوند.

همیشه کتابی همراه داشته باشید

 1. هم‌زمان چند کتاب بخوانید

 • هم‌زمان چند کتاب با موضوع‌های مختلف بخوانید. کتاب‌های داستانی را برای مطالعه‌ی سبک قبل از خواب و کتاب‌های غیرداستانی و پیچیده‌تر را برای به چالش کشیدن خودتان انتخاب کنید.
 • ممکن است کتابی را دوست نداشته باشید، ولی وقتی در حال مطالعه‌ی بیشتر از یک کتاب هستید انتخاب‌های بیشتری دارید.
 • داشتن کتاب‌های زیاد شما را تشویق می‌کند تا کتاب‌های بیشتری بخوانید. برای اینکه باعث می‌شود درباره‌ی موضوع‌هایی که بیشتر به آن علاقه دارید، مطالعه کنید.

هم‌زمان چند کتاب بخوانید

 1. کتاب بعدی را قبل از تمام کردن کتابی که در حال خواندن آن هستید، انتخاب کنید

 • اگر هم‌زمان چند کتاب‌ می‌خوانید، شاید سبک‌ آن‌ها مختلف است. ژانر بعدیِ کتابی را که می‌خواهید بخوانید،  قبل از تمام کردن کتابی که درحال خواندن آن هستید، انتخاب کنید تا در برنامه‌ی مطالعاتی‌تان وقفه نیفتد.
 • جست‌وجو در قسمت کتاب‌های تازه منتشر شده‌ در کتابخانه یا وب‌سایت‌های ناشران و مجله‌های ادبی مسیر بسیار مناسبی برای پیدا کردن کتاب‌های جالب و سرگرم‌کننده است.
 • اگر بودجه‌ی کافی دارید، به کتاب‌فروشی بروید و کتابی جدید و یا دست دوم بخرید. هرچه تعداد کتاب‌هایتان بیشتر باشد، امکان بیشتری برای مطالعه دارید. این روش باعث می‌شود که راحت‌تر به هدف خواندن بیش از 100 کتاب در سال برسید.
 • اگر هم‌زمان چند کتاب‌ بخرید، مطمئن می‌شوید که هر موقع به کتاب نیاز داشته باشید و همین که کتاب قبلی‌تان تمام شود، کتاب جدیدی در اختیار دارید.
 • به جای کتاب خریدن می‌توانید از کتابخانه امانت بگیرید یا از دوست‌هایتان کتاب قرض بگیرید یا از فیدیبو و طاقچه استفاده کنید.
 • فهرستی از کتاب‌هایی که می‌خواهید بخوانید، داشته باشید تا زمانی که با مشکل مواجه می‌شوید، به آن رجوع کنید.
 1. به موضوع کتاب‌هایی که انتخاب کرده‌اید، وفادار باشید

 • بعضی اوقات تصمیم‌گیری درباره‌ی اینکه چه کتابی می‌خواهید بخوانید، می‌تواند سخت باشد. انتخاب یک موضوع برای یک سال می‌تواند در این انتخاب به شما کمک کند.
 • ممکن است بخواهید کتاب‌های یک ژانر خاص را مطالعه کنید یا آثار یک نویسنده‌ی مشخص را بخوانید.
 • شما می‌توانید کتاب‌های فهرست صد کتابی که قبل از مرگ باید خواند یا پرفروش‌ترین کتاب‌های سال را مطالعه کنید. حتی اگر به فهرست‌ها پایبند نباشید، می‌توانید برای مطالعات آینده از آن‌ها ایده بگیرید.

 

ترجمه‌ی روژا رزاقی | منبع wikihow.com | تحریریه افق

دیدگاهتان را بنویسید