چرا ما خارج از شهر زندگی می‌کنیم؟ نامزد نشان لاک‌پشت پرنده شد

چرا ما خارج از شهر زندگی می‌کنیم نامزد نشان لاک‌پشت پرنده شد

چرا ما خارج از شهر زندگی می‌کنیم؟ نامزد نشان لاک‌پشت پرنده شد

کتاب چرا ما خارج از شهر زندگی می‌کنیم؟ نوشته‌ی پتر اشتام با تصویرگری یوتا باوئر و ترجمه‌ی گیتا رسولی نامزد نشان لاک‌پشت پرنده شد. نشر افق ناشر رسمی پتر اشتام در ایران است و همه‌ی آثار او با حق انحصاری انتشار (کپی رایت) و اجازه‌ی او در افق منتشر می‌شوند. در ادامه یادداشتی از مریم محمدخانی عضو گروه داوری لاک‌پشت پرنده را خواهید خواند.

نویسنده‌ی یادداشت: مریم محمدخانی \ داستان کتاب تصویری چرا ما خارج از شهر زندگی می‌کنیم؟ در یک جمله‌ این است: خانواده‌ای به دنبال یافتن جایی مناسب برای زندگی، مدام در حال اسباب‌کشی هستند. پتر اشتام این داستان را در هجده اپیزود کوتاه روایت می‌کند. در صفحه‌های زوج ما توصیف یکی از مکان‌های زندگی این خانواده و احساسات و اتفاقاتی را که در این مکان تجربه کردند، می‌خوانیم و در صفحات فرد تصویری از آن مکان را می‌بینیم.

چرا ما خارج از شهر زندگی می‌کنیم نامزد نشان لاک‌پشت پرنده شد - مریم محمدخانی

اما چه چیزی باعث می‌شود این قصه گسترش پیدا کند و جهان داستانی منحصربه‌فردی بسازد؟ شاید درهم‌آمیختن خیال و واقعیت نه به شیوه‌ای که از غالب فانتزی‌های کودکانه در ذهن داریم. در صفحه‌ی اول که با این جمله شروع می‌شود همه چیز کمابیش عادی است: «روزگاری که در خانه‌ای با لامپ‌های آبی زندگی می‌کردیم…»

راوی داستان خانه‌ای را توصیف می‌کند که در راهروی آن لامپ آبی روشن بود، از طبقه‌ی بالایش صدای موسیقی و بوی یاس می‌آمد و صدای پایی که معلوم نبود از کجاست. پدر در این خانه چهار روزنامه خواند، پدربزرگ عینک آفتابی‌اش را گم کرد، خواهر غمگین شد و برای همین افراد خانواده تصمیم گرفتند به یک اتوبوس برقی مهاجرت کنند!

این پایان‌بندی غافلگیرانه‌ی اپیزود اول این کتاب هجده اپیزودی، خواننده را با تخیلی روبه‌رو می‌کند که با طنز و شاعرانگی گره خورده و مسائل انسانی و اجتماعی را هم در لایه‌های عمیق‌تر مطرح می‌کند. چطور می‌شود در اتوبوس برقی زندگی کرد؟ اپیزود دوم در ده خط همین را تعریف می‌کند. برای زندگی در اتوبوس برقی باید هر ساعت یک بلیت جدید خرید، بوی گازوئیل و عرق بدن را تحمل کرد و هر روز همان خیابان‌های همیشگی را دید. در اتوبوس است که پدر دیگر مادر را دوست ندارد، برادر دوستان جدیدی پیدا می‌کند و مادربزرگ ذات‌الریه می‌گیرد. خانواده‌ی کتاب از این‌جا به آن‌جا کوچ می‌کنند. از ویولن به هتل، از کره‌ی ماه به سالن سینما، از کلاه عمو به زیر پل، از زیر پل به عالم رویا و… انگار جایی در جهان نیست که از نظر نویسنده قابل زیستن نباشد!

طراحی‌ها و جزئیات تصاویر یوتا باوئر وقتی در کنار اپیزودهای کوتاه و پرضرباهنگ اشتام قرار می‌گیرد، ترکیبی بازیگوش و رها می‌سازد که فانتزی را وارد زندگی روزمره می‌کند. این کتاب در ستایش جور دیگر دیدن است، فانتزی و تخیل در این کتاب عادی است، همان‌طور که اندوه عادی است و شادی و عشق و موسیقی عادی است.

خرید آنلاین کتاب «چرا ما خارج از شهر زندگی می‌کنیم»

تحریریه‌ی نشر افق

 

دیدگاهتان را بنویسید