کتاب‌هایی برای کمک به تقویت مهارت حل مسئله در کودکان و نوجوانان

کتاب‌هایی برای کمک به تقویت مهارت حل مسئله در کودکان و نوجوانان

در برنامه‌ای که برای زندگی‌تان دارید، خوب پیش نمی‌روید؟ سر در نمی‌‌آورید که چرا دوستی‌هایتان ناموفق از آب درمی‌آید؟ وقتی توی مخمصه می‌افتید، گیج می‌شوید و نمی‌توانید درست تصمیم بگیرید؟ تقویت مهارت حل مسئله در کودکان یک‌جور توانایی است که کمک می‌کند مسائل کوچک و بزرگ زندگی‌ را تشخیص بدهند و در هر مشکل و فرصتی که پیش می‌آید، درست‌ترین تصمیم را بگیرند. برای اینکه بتوانید مهارت حل ‌مسئله‌تان را تقویت کنید، با ادبیات و خواندن داستان شروع کنید و به رفتار شخصیت‌های داستانی در هر مسئله توجه کنید و فرض کنید اگر شما بودید، چه‌کار می‌کردید؟ چگونه بهترین شیوه برای رویارویی با آن مسئله را تعریف و انتخاب می‌کردید؟ این‌طوری تمرین می‌کنید تا در چالش‌ها و ماجراهای متفاوت زندگی‌تان بهترینِ خودتان باشید.

محله‌ی شکرخانوم

محله‌ی شکر خانوم

مناسب برای ۶ تا ۹ سال

شکر خانوم زن تنهایی است که تک‌وتنها در خانه‌ای بزرگ در یک محله‌ی قدیمی در تهران زندگی می‌کند. هر فصل از این کتاب یکی از ماجراهای او با اهالی محله است؛ هم مسائل ارتباطی و همسایگی و هم دغدغه‌های شخصی‌تر. این داستان‌ها به شما کمک می‌کند تا یاد بگیرید چگونه از توانایی‌های شخصی و منابع اجتماعی در دسترس برای حل مسائل مختلف استفاده کنید.

نیما نابغه

مجموعه‌ی نیما نابغه

مناسب برای ۷ تا ۱۰ سال

در هر کتاب از این مجموعه، نیما یکی از ماجراهایش با هم‌کلاسی‌هایش در مدرسه را تعریف می‌کند. هر ماجرا مبتنی بر یک مسئله‌ی شخصی یا عمومی است؛ مانند آسیب‌دیدن معلم یا مسئله‌ی محیط‌زیست. بچه‌ها در این داستان‌ها با همراهی بزرگ‌ترها روش‌ها و راه‌حل‌های مختلف را امتحان و تجربه می‌کنند تا بتوانند مشکلاتی که در زندگی پیش می‌آید، پشت‌سر بگذارند. به همین دلیل نیز این کتاب می‌تواند در تقویت مهارت حل مسئله در کودکان موثر واقع شود.

الینا

مجموعه‌ی الینا

مناسب برای ۷ تا ۱۰ سال

بچه‌ای را تصور کنید که گرفتار شپش شده و یا از خانه‌ی خالیِ بغلی سروصدا می‌شنود و فکر می‌کند دزد آمده یا پای پدرش آسیب دیده و… این‌ها بعضی از مسئله‌هایی است که در زندگیِ الینا پیش می‌آید و او تلاش می‌کند آن‌ها را حل کند و به شما هم کمک می‌کند تا فرایند مشکل و بحران (از علت تا شیوه‌ی حل) را درک کنید.

کنسرو غول

کنسرو غول

مناسب برای ۹ تا ۱۵ سال

توکا با مادرش که به بیماری افسردگی مبتلا شده، زندگی می‌کند. پدر او در تصادفی کشته شده است. در این داستان فانتزی، توکا با مسائل و مشکلات زیادی در زندگی‌اش دست‌وپنجه نرم می‌کند؛ از تنهایی تا عدم‌اعتمادبه‌نفس. مراجعه به روان‌شناس و گفت‌وگو به او کمک می‌کند تا بتواند خودش و مسئله‌هایش را بهتر بشناسد و برای حل آن‌ها اقدام کند.

هرکول خانم بیست درصدی

هرکول‌خانم بیست‌درصدی

مناسب برای ۹ تا ۱۵ سال

هرکول‌خانم یک جادوگر و بزرگ‌ترین علامت سؤال دنیا است. زنی که از هر عضو بدنش فقط بیست درصد باقی‌مانده! کپه‌ای گوشت و رگ و ریشه و عضله که اسمش نیستا است و می‌تواند با تصویرسازی کاری کند هرکسی او را می‌بیند کامل و بی‌عیب و نقص ببیند. در این داستان فانتزی، شما می‌توانید راه‌حل‌های تازه‌ای برای مقابله با مسائل شخصی و خانوادگی‌تان پیدا کنید.

بردیا و گولاخ‌ها

مجموعه‌‌ی بردیا و گولاخ‌ها

مناسب برای ۹ تا ۱۵ سال

بردیا لکنت زبان دارد و همسترش را موجوداتی به اسم گولاخ‌ها دزدیده‌اند. گولاخ‌ها هیولاهایی ضد کتاب هستند که می‌خواهند بر کره‌ی زمین حاکم شوند و هرچه کلمه و داستان و کتاب وجود دارد، نابود کنند. در این داستانِ فانتزی، با تمرکز بر یک اختلال گفتاری و کمبود اعتمادبه‌نفس در نوجوانان به شما می‌گوید که چگونه می‌توانید با توانمندی‌هایی که دارید، مشکلات‌ زندگی‌تان را حل کنید. به همین دلیل نیز این کتاب می‌تواند در تقویت مهارت حل مسئله در کودکان موثر واقع شود.

من نوکر بابا نیستم

من نوکر بابا نیستم

مناسب برای ۱۰ تا ۱۵ سال

بسته‌ای پول از جیب پدری خسیس توی چاه دستشویی می‌افتد و خبر آن در همه‌ی روستا پخش می‌شود! بااین‌حال، هیچ‌کس حاضر نمی‌شود توی چاه برود و پول را نجات بدهد. برای همین، پدر تصمیم می‌گیرد یکی از پسرهایش را مجبور کند تا توی چاه برود و…در این داستان طنز، شما می‌توانید خودتان را جای قهرمان داستان بگذارید و برای حل مشکل ایده‌پردازی کنید.

در یک ظهر تابستانی داغ دختری از بصره آمد

در یک ظهر داغ تابستان دختری از بصره آمد

مناسب برای ۱۲ تا ۱۸ سال

سه پسر نوجوان اتفاقی با دختری روبه‌رو می‌شوند و بدون اینکه بدانند هر سه درگیر یک احساس خاص نسبت به آن دختر می‌شوند. چالش‌هایی که پسرهای داستان از سر می‌گذرانند، به شما کمک می‌کند تا جنبه‌ها و ابعاد مختلف یک حس شخصی را بهتر ببینید و در موقعیت‌های مشابه بتوانید تصمیم مناسبی بگیرید که به کسی آسیب نرساند.

این وبلاگ واگذار می‌شود

این وبلاگ واگذار می‌شود

مناسب برای ۱۲ تا ۱۸ سال

این داستان دو راوی و دو قصه دارد؛ درنا از زمان حال و زال از زمان گذشته می‌گوید و ماجرایی عاشقانه را تعریف می‌کند تا شما هم درباره‌ی احساسات خودتان نسبت به دیگری شناخت بیشتری پیدا کنید و یاد بگیرید برای رهایی از بن‌بست‌هایی مانند تنهایی، قلدری و یا جنگ که در زندگی‌‌ پیش می‌آید، چاره‌جویی کنید. به همین دلیل نیز این کتاب می‌تواند در تقویت مهارت حل مسئله در کودکان موثر واقع شود.

و باز هم سفر

و باز هم سفر

مناسب برای ۱۲ تا ۱۸ سال

شوکا، سام و پونه در آستانه‌ی چهارده‌سالگی باید به‌رسم سرزمینشان عازم سفری سخت شوند و در این مسیر با مسائل گوناگونی روبه‌رو می‌شوند که گوشه‌های تلخ و شیرین زندگی را نشان می‌دهد. آن‌ها در هر موقعیت باید تصمیم بگیرند و انتخاب کنند که چگونه مسائل را حل کنند؛ مسئله‌هایی که براثر عوامل شخصی، اجتماعی و یا محیطی به وجود می‌آیند. به همین دلیل نیز این کتاب می‌تواند در تقویت مهارت حل مسئله در کودکان موثر واقع شود.

 

نویسنده: رؤیا میرغیاثی، تحریریه‌ی نشر افق

دیدگاهتان را بنویسید