دو کتاب از نشر افق در میان برگزیدگان کتاب سال 1397

دو کتاب از نشر افق در میان برگزیدگان کتاب سال 1397

دو کتاب از نشر افق در میان برگزیدگان کتاب سال 1397

برگزیدگان سی و هفتمین دوره جایزه‌ی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ماه 1398، معرفی شدند. در میان این آثار نام دو کتاب از نشر افق نیز دیده می‌شود. رمان «دروازه‌ی مردگان: قبرستان عمودی» نوشته‌ی حمیدرضا شاه‌آبادی توانسته توانست عنوان کتاب سال 1397 را در بخش داستان تألیفی کودک و نوجوان از آن خود کند. همچنین در این مراسم، کتاب «باغبان شب» نوشته‌ی جاناتان آکسیر و ترجمه‌ی ثمین نبی‌پور نیز در بخش داستان ترجمه‌ موردتقدیر قرار گرفت. در ادامه با این دو کتاب بیشتر آشنا شوید.

کتاب‌های نشر افق در میان برگزیدگان کتاب سال 1397

درباره‌ی رمان دروازه مردگان، قبرستان عمودی

قبرستان عمودی- دروازه‌ی مردگان 1 اولین جلد از مجموعه‌ی دروازه مردگان و نوشته‌ی حمیدرضا شاه‌آبادی است. این مجموعه در ژانر وحشت و ویژه‌ی مخاطب نوجوان نوشته‌شده است. اتفاقات اصلی داستان‌ در بستری تاریخی، در دوره‌ی قاجار رقم می‌خورند و طی آن‌ جزئیاتی از تاریخ تهران قدیم و آدم‌های آن دوران برای خوانندگان نوجوان روایت می‌شود. داستان این رمان روایتگر مواجه رضاقلی نوجوان فقیر و روستایی با سینما، ماشینیزم، ریل‌گذاری مسیرهای شهری و نشانه‌های دیگر با بهت و حیرت است اما او ظاهراً ذات آزادی‌خواهی دارد و برخلاف رویه‌ی معمول تن به بردگی نظام ارباب‌رعیتی و کارگری نمی‌دهد و…

چگونگی شکل‌گیری داستان کتاب سال 1397

شاه‌آبادی نویسنده‌ی این اثر درباره‌ی چگونگی شکل‌گیری این داستان می‌گوید: چند سال پیش بود که در حال تهیه مقاله‌ای درباره وضعیت کودکان ایران در دوره قاجار بودم که حین پژوهش برای نوشتن این مقاله به گزارش‌های نظمیه دوره ناصرالدین‌شاه برخوردم و چیزی که در این گزارش‌ها بیشتر از همه نظرم را جلب کرد خبرهایی بود که به غرق شدن کودکان خردسال در حوض‌خانه‌ها اشاره داشتند، تقریباً هفته‌ای نبود که یک کودک در حوض‌خانه‌ای خفه نشود. خواندن گزارش‌ها حس خاصی در من ایجاد کرد. انگار این حوض‌ها دروازه‌ای بودند به جهان دیگر و این مقدمه نوشتن رمان سه‌گانه «دروازه مردگان» شد. در داستان «قبرستان عمودی» پسربچه‌ای به اسم رضا به شکل غیرمنتظره‌ای از یک‌خانه مرموز سر درمی‌آورد. خانه‌ای که در دیوارهای آن جنازه‌هایی دفن شده‌اند. در این خانه بچه‌های زیادی به کار قالیبافی مشغول‌اند. به دنبال حادثه‌ای یکی از بچه‌ها در حوض‌خانه غرق می‌شود و بعدازآن حوادث عجیبی شکل می‌گیرد که بدنه رمان را خلق می‌کند.

او همچنین اظهار می‌کند: از ویژگی‌های این رمان می‌توان به حضور میرزا حسن‌خان رشدیه به‌عنوان یکی از شخصیت‌های اصلی داستان اشاره کرد.

رمان «دروازه‌ی مردگان: قبرستان عمودی، کتاب سال 1397

دیگر افتخارات رمان دروازه مردگان، قبرستان عمودی

پیش‌ازاین رمان قبرستان عمودی از مجموعه‌ی دروازه‌ی مردگان توانسته است به فهرست کلاغ سفید ۲۰۱۹ راه پیدا کند و در هفدهمین جشنواره کتاب رشد، عنوان رمان برگزیده در بخش رمان و داستان نوجوان را به خود اختصاص دهد. همچنین این رمان با کسب عنوان 5 لاک‌پشت در سی‌امین و سی‌ویکمین فهرست لاک‌پشت پرنده قرار گرفته است.

پیشنهاد: خرید آنلاین کتاب رمان دروازه مردگان، قبرستان عمودی

 

درباره‌ی رمان باغبان شب، تقدیر شده‌ی کتاب سال 1397

باغبان شب داستانی دلهره‌آور است که می‌تواند ترس خوش‌آیندی را در دل نوجوانان به وجود بیاورد. ماجرایی درباره‌ی شجاعت، همدلی و قدرت قصه‌گویی که کمک می‌کند تا خانواده‌ای ناامید مسیر تازه‌ای را تجربه کنند. در داستان این کتاب، جنگلی به نام تُرش وجود دارد که خانه‌ای میانه‌اش ساخته‌شده است. ساکنان این خانه همگی رنگ‌پریده و چشم‌های سیاه و کم‌عمق دارند. شایع شده که درختی در این خانه وجود دارد که از دیگران مخفی نگه‌داشته شده است. این درخت ظاهراً در اتاقی در طبقه دوم این خانه قرار دارد که درش همیشه قفل است. در قصه «باغبان شب» این سال مطرح است که آیا رابطه‌ای بین درخت مرموز و کابوس‌هایی که اهالی خانه می‌بینند وجود دارد یا خیر؟

رمان باغبان شب، تقدیر شده‌ی کتاب سال 1397

جاناتان آکسیر نویسنده‌ی این کتاب، مدرس داستان‌نویسی خلاق و ادبیات کودک است که این کتابش، در سال ۲۰۱۵ به‌عنوان کتاب برگزیده انجمن کتابخانه‌های آمریکا معرفی شد. او گفته که برای بچه‌های عجیب‌وغریب داستان‌های عجیب‌وغریب می‌نویسد. باغبان شب پس از انتشار، به‌سرعت در فهرست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز قرار گرفت و کتاب برگزیده‌ی وب‌سایت آمازون (2014) شد.

پیشنهاد: خرید آنلاین کتاب باغبان شب

گردآوری‌شده در تحریریه افق

 

دیدگاهتان را بنویسید