افسانه و اسطوره‌ها در رمان‌های نوجوان

افسانه و اسطوره‌ها در رمان‌های نوجوان

می‌دانید چگونه قهرمان زندگی خودتان باشید؟ یا نیروهای درونی‌تان چه تأثیری بر فکرها، احساس‌ها و انتخاب‌هایتان دارند؟ در هر انسانی جنبه‌های اسطوره‌ای وجود دارد و می‌گویند هرچه انسان پیچیده‌تر باشد، یعنی اسطوره‌های بیشتری در درون او فعال است. برای همین شناخت و آشنایی با اسطوره‌ها به ما کمک می‌کند تا خودمان را بیشتر بشناسیم و رابطه‌مان با جهان را بهتر درک کنیم. اسطوره‌ها یادگارهایی از گذشته‌ی افسانه‌ای ملل مختلف هستند؛ قصه‌هایی قدیمی و تخیلی که درباره‌ی شخصیت‌های خارق‌العاده، رویدادهای طبیعی و یا ماوراء‌طبیعی‌اند و بازتابی از دیدگاه‌های جامعه را نشان می‌دهند و رمان‌های اسطوره‌ای داستان‌هایی هستند که مبتنی بر روایت‌های مقدس و اسطوره‌های کهن نوشته‌شده‌اند تا به ما بگویند چگونه جهان و جامعه‌ی بشری آفریده شد و دانش‌ اسطوره‌ای‌مان را افزایش بدهند.

جایی که کوه بوسه می‌زند بر ماه

جایی که کوه بوسه می‌زند بر ماه

 • مناسب برای ۹ تا ۱۵ ساله‌ها
 • بر اساس افسانه‌ها و اسطوره‌های چینی

مین لی و خانواده‌اش زندگی فقیرانه و دشواری دارند و برای اینکه راحت‌تر بتوانند با این رنج و سختی کنار بیایند، پدر او هر شب قصه‌ای برایشان تعریف می‌کند. درحالی‌که به نظر مادرش قصه‌گویی فایده‌ای ندارد و باید راه‌حل بهتری پیدا کنند. تا اینکه یک شب، مین لی از خانه بیرون می‌رود تا پیرمرد ماه را پیدا کند و بفهمد راز و رمز خوش‌بختی چیست.

مجموعه‌ی سورنا

مجموعه‌ی سورنا

 • مناسب برای ۹ تا ۱۵ ساله‌ها
 • بر اساس افسانه‌ها و اسطوره‌های ایرانی

سورنا شاهزاده است و با پدرش، ضرغام‌شاه و مادرخوانده‌اش، سودابه، به‌خوبی و خوشی زندگی می‌کند تا اینکه یک شب توفانی، وقتی سودابه می‌خواهد فرزندش را به دنیا بیاورد، همه‌چیز دگرگون می‌شود. نوزاد دختر بلافاصله با دختر هیولایی آدم‌خوار به نام اشپخدر جابه‌جا می‌شود و چیزی نمی‌گذرد که سورنا از قصر اخراج و دوران آوارگی‌اش آغاز می‌شود.

رود پرستاره‌ی آسمان

رود پرستاره‌ی آسمان

 • مناسب برای ۹ تا ۱۵ ساله‌ها
 • بر اساس افسانه‌ها و اسطوره‌های چینی

رندی به‌خاطر رفتار خشونت‌آمیزِ پدرش از خانه فرار می‌کند و وارد دهکده‌ای کوچک می‌شود که ماه آسمانش گم‌شده است. او شروع می‌کند به کار کردن در یک مهانخانه، ولی به‌‌خاطر ناله‌های آسمان دیگر نمی‌تواند بخوابد. رندی نمی‌داند چه‌کار کند، چون هیچ‌کس غیر از او صدای ناله را نمی‌شنود تا اینکه با بانو چانگ آشنا می‌شود که برای هر اتفاقی قصه‌ای می‌داند و…

آبشار یخ

آبشار یخ

 • مناسب برای ۱۲ تا ۱۸ ساله‌ها
 • بر اساس افسانه‌ها و اسطوره‌های اسکاندیناوی

سلویگ و خانواده‌‌‌ی سلطنتی‌اش در قلعه‌ای در میان کوه‌های بلندِ برفی و دریایی یخ‌زده گرفتار شده‌اند. همگی منتظرند تا خبر پیروزی در جنگ برسد و در تلاش‌اند تا زنده بمانند که سلویگ تصمیم می‌گیرد با قصه‌ها و افسانه‌ها حال‌وهوایی جادویی را به قلعه بیاورد؛ قصه‌هایی که نگرانی‌ها و ترس‌های خودش و مبارزان کم می‌کند و به آن‌ها شجاعت و آرامش می‌بخشد.

 پتش خوآرگر

مجموعه‌ی پتش‌خوارگر

 • مناسب برای ۱۲ تا ۱۸ ساله‌ها
 • بر اساس افسانه‌ها و اسطوره‌های ایرانی

آراستی و خانواده‌اش در روستای چیچست زندگی می‌کنند تا اینکه نیروهای اهریمنی از راه می‌رسند. در این مبارزه، او همه‌ی اعضای خانواده‌اش را از دست می‌دهد و از طرف فره، نیروی ویژه‌ی اهورایی، انتخاب می‌شود تا به سفری بزرگ و سرنوشت‌ساز برود و پتش‌خوارگر را پیدا کند؛ موجودی نیمه‌بشری- نیمه‌اهریمنی که می‌تواند نیروهای اهریمنی را با خودش همراه کند تا نیروهای اهریمنی را شکست بدهند.

قهرمانان المپ

مجموعه‌ی قهرمانان المپ

 • مناسب برای ۱۲ تا ۱۸ ساله‌ها
 • بر اساس افسانه‌ها و اسطوره‌های یونانی و رومی

پرسی جکسون، آنابپ و دوستان آن‌ها دورگه‌های یونانی و رومی‌اند که الهه‌‌ای حافظه‌‌شان را پاک کرده است تا این‌گونه رومی‌ها و یونانی‌ها را آشتی بدهد. برای همین، آن‌ها بااینکه چیزی را به خاطر نمی‌آورند، باید با واقعیت‌های جدیدی روبه‌رو شوند و طبق پیش‌گویی‌ها با هیولاها و رب‌النوع‌ها دیدار کنند و فاجعه‌ها و چالش‌هایی باورنکردنی را به سلامت پشت‌سر بگذارند و سرنوشت انسان را نجات بدهند.

کمی تا قسمتی معمولی

کمی تا قسمتی معمولی

 • مناسب برای ۱۲ تا ۱۸ ساله‌ها
 • بر اساس افسانه‌ها و اسطوره‌های یونانی

نورا سرطان خون دارد و بعد از دو سال که درگیر درمان بوده است، به دبیرستان برمی‌گردد. او می‌داند که همراهی دوباره با دوستانش و پیگیری روال عادی مدرسه کار سختی خواهد بود و همین‌طور هم هست تا اینکه با گریفین آشنا می‌شود؛ شاگرد جدید مدرسه که مانند نورا به هنر و اسطوره‌های یونانی علاقه‌مند است و همین باعث نزدیکی و دوستی آن‌ها می‌شود.

آتش دزد

مجموعه‌ی آتش‌دزد

 • مناسب برای ۱۲ تا ۱۸ ساله‌ها
 • بر اساس افسانه‌ها و اسطوره‌های یونانی

پرومتئوس از زئوس آتش می‌دزدد و به انسان می‌بخشد. زئوس هم عاقبت دلخراشی برای او درنظر می‌گیرد؛ اینکه هرروز صبح یک عقاب بزرگ پرومتئوس را بکشد و جگرش را بیرون بیاورد و بعد دوباره او زنده شود. البته، این عذاب همیشگی نیست چون بالاخره پرومتئوس فرار می‌کند و زئوس هم کوتاه می‌آید. البته به شرطی که او بتواند یک قهرمان انسانی برایش پیدا کند.

آکادمی شاهزاده خانم‌ها

مجموعه‌ی آکادمی شاهزاده‌خانم‌ها

 • مناسب برای ۱۱ تا ۱۸ ساله‌ها
 • براساس افسانه‌ها و اسطوره‌های اسکاتلندی

میری آرزوهای زیادی دارد؛ او می‌خواهد شجاع و قوی باشد و به خانواده‌اش کمک کند. حتی حاضر است در معدن کار کند ولی شاهزاده‌خانم نباشد. بااین‌حال، او مجبور شود وارد آکادمی شاهزاده‌خانم‌ها شود تا تجارت، سیاست و هنر گفتگو را یاد بگیرد و… کم‌کم میری متوجه می‌شود که با قدرت هوش و دانش می‌تواند زندگی خودش و دیگران را تغییر بدهد.

نویسنده: رؤیا میرغیاثی، تحریریه نشر افق

دیدگاهتان را بنویسید