آرچی کوچولو، پیشنهاد برگزیده‌ی شورای کتاب کودک

آرچی کوچولو در شورای کتاب کودک

آرچی کوچولو، پیشنهاد برگزیده‌ی شورای کتاب کودک

نمی‌شود مادر، پدر یا مربی کودک باشی و به دنبال راه‌هایی برای تنوع و هیجان در زندگی‌ نباشی. دوست داری شرایطی فراهم کنی تا فرزندت محیط اطرافش را کشف کند و بشناسد ولی… لازم است در خانه بمانید و حالا، راه‌حل چیست؟ یک راه‌حل کتاب‌ها هستند. کتاب‌های داستانی در دسترس‌ترین امکان برای همه‌ی خانواده‌‌ها هستند. اگر می‌خواهید فرزندتان را با مهدکودک آشنا کنید، یا درباره‌ی موزه با او صحبت کنید. اگر می‌خواهید کودکی چگونگی و مراحل سفر با هواپیما را بشناسد و یا این روزها که نمی‌توان جشن و دورهمی برگزار کرد، مهمانی تولد را در فضایی امن و بی‌خطر تجربه کند به سراغ مجموعه‌ی آرچی کوچولو بروید. خوشبختانه، گروه‌های بررسی شورای کتاب کودک هم بر شخصیت‌پردازی‌ این مجموعه و تناسب آن با نیازهای رشد شناختی کودکان تأکید داشته‌اند و می‌توانید با خیال راحت از داستان‌های آرچی برای بهبود مهارت‌های شناختی، هیجانی و اجتماعی فرزندتان استفاده کنید.

مجموعه کتاب آرچی کوچولو - کتاب‌های فندق

«آرچی بچه کرگدنی است که دغدغه‌های کودکانه دارد. کنجکاو است. درباره‌ی همه‌چیز می‌پرسد. در حال شناخت و کشف خود و محیط پیرامونش است. او نقاشی می‌کند. کاردستی می‌سازد و تجربیاتی کسب می‌کند. احساساتی را تجربه می‌کند. دوستانی دارد. ویژگی‌های بدنی، گفتار، رفتار و حرکات آرچی که در متن و تصاویر آمده با ویژگی‌های رشد کودک ۳ تا ۵ ساله منطبق است.»

از مجموعه آرچی کوجولو نشر افق

آرچی کوچولو، مجموعه کتاب برگزیده‌ی شورای کتاب کودک

گروه‌های بررسی شورای کتاب کودک معتقدند مجموعه‌ی آرچی کوچولو یکی از کتاب‌های برگزیده‌ی سال‌های اخیر برای خردسالان است. برای ادعای خودشان هم کلی دلیل آورده‌اند؛ از طرح خلاقانه‌ی موضوع متناسب با نیازهای کودک تا بیان مهارت‌های اجتماعی از طریق گره در متن و حل خلاقانه‌ی آن. می‌دانید، نویسنده و تصویرگر این مجموعه تلاش کرده‌اند تا با آرچی کوچولو به پرورش خودانگاره و عزت‌نفس کودک کمک کنند. می‌پرسید چطوری؟ با احترام به کودک، به رسمیت شناختن حس استقلال او و به رسمیت شناختن توانایی‌هایش.

بخشی از مجموعه آرچی کوچولو از نشر افق

گروه بررسی شورای کتاب در گزارش خودشان همچنین تأکید کرده‌اند که در این مجموعه بستری امن برای کسب تجارب مختلف و ارضای کنجکاوی‌های کودکان فراهم می‌شود. «پدر و مادر آرچی کوچولو با عشق و صبوری، زمینه کسب تجارب و شناسایی توانایی‌های او را فراهم کرده و با همدلی، تحمل رنج ناشی از پیامدهای منفی بعضی از تجارب را برای او آسان می‌کنند.»

خلاصه، اگر دوست دارید بچه‌های ۳ تا ۶ ساله را کتاب‌خوان کنید و به رشد مهارت‌های شناختی، هیجانی و اجتماعی آن‌ها کمک کنید به سراغ آرچی کوچولو بروید که تریسی کوردروی داستان‌هایش را نوشته، تیم وارنز آن را تصویرگری کرده و کتاب‌های فندق واحد کودک و نوجوان نشر افق با ترجمه‌ی آتوسا صالحی چاپ کرده است.

تحریریه‌ی افق

 

دیدگاهتان را بنویسید